منو

آیا دمای سطح خورشید کمتر از هسته است؟

به گزارش ای ماسیس :

یکی از مسائل عجیبی که در مورد فضا مطرح می شود این است که شرایط آنطور که انتظارش را داریم نیستند و گاهی حتی برخلاف عقل سلیم پیش می روند.

وب سایت دیجیاتو – مریم موسوی: یکی از مسائل عجیبی که در مورد فضا مطرح می شود این است که شرایط آنطور که انتظارش را داریم نیستند و گاهی حتی برخلاف عقل سلیم پیش می روند.
چرا هرچه به سطح خورشید نزدیک می شوید، دمای آن کمتر می شود؟

برای نمونه می توانید خورشید را در نظر بگیرید؛ همه ما انتظار داریم که سطح این ستاره به مراتب داغ تر از اتمسفر آن باشد، زیرا به کوره هسته ای مستقر در قلب آن نزدیک تر است.

از طرفی، اگر دقت کرده باشید، وقتی مقابل شومینه می نشینید هرچه به آن نزدیک تر شوید، حرارت را بیشتر احساس می کنید.

در مورد خورشید اما اینطور نیست و باید بگوییم که عملکرد این ستاره متفاوت از دانش و انتظارات ماست.

دمای سطح خورشید که اصطلاحا نور سپهر خوانده می شود طبق اعلام محققان بین ۳۷۰۰ تا ۶۲۰۰ درجه سانتی گراد است اما هرچه از این سطح دورتر شوید، حرارت بیشتر می گردد.

این در حالی است که دما در خارجی ترین لایه اتمسفری این ستاره سوزان که تاج خورشید خوانده می شود و حدودا ۲۱۰۰ کیلومتر از سطح آن فاصله دارد به رقم نجومی ۵۰۰ هزار درجه سلسیوس می رسد. جالب است بدانید که به غیر از خورشید، برخی ستاره های دیگر نیز چنین شرایطی دارند و دانشمندان سالهاست که در تلاش برای یافتن علت این امر هستند.

با توجه به همین مساله دانشمندان، فرضیه ای را مطرح کردند که بر پایه آن، امواج مگنوهیدرودینامیک انرژی را از زیر نورسپهر مستقیما به تاج خورشید یا Corona انتقال می دهند و از این بابت می توان گفت مانند یک قطار سریع السیر حرکت می کنند که در مسیرش هیچ ایستگاهی وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، دانشمندان بریتانیایی با بهره گیری از پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی های تصویربرداری موفق شدند کروموسفر (همان لایه میانی نور سپهر و تاج خورشید) یا در اصل امواج مگنوهیدرودینامیک موجود در این لایه را مورد بررسی قرار دهند.

آنها در نتیجه بررسی های خود دریافتند که همین امواج علت اصلی بالا بودن دمای محیط پیرامونی خورشید نسبت به سطح آن و خصوصا در تاج خورشید هستند.لینک منبع

دسته بندی ها: راز های علم

دیدگاه ها