منو

آیا هلیکوپتر آپاچی به پایان راه رسیده است؟

به گزارش ای ماسیس :

بر اساس گزارش نشریه FlightGlobal، ارتش آمریکا از این پس هلیکوپترهای آپاچی را خریداری نمی کند. در عوض، بودجه هنگفتی صرف توسعه پروژه (Future Vertical Lift(FVL خواهد شد، پروژه ای که هلیکوپتری جدید را برای سال ۲۰۳۰ عرضه خواهد کرد.

وب سایت تک شات: بر اساس گزارش نشریه FlightGlobal، ارتش آمریکا از این پس هلیکوپترهای آپاچی را خریداری نمی کند. در عوض، بودجه هنگفتی صرف توسعه پروژه (Future Vertical Lift(FVL خواهد شد، پروژه ای که هلیکوپتری جدید را برای سال ۲۰۳۰ عرضه خواهد کرد.
آیا هلیکوپتر آپاچی به پایان راه رسیده است؟

هلیکوپتر آپاچی AH-64 از سال ۱۹۸۴ به عنوان نخستین هلیکوپتر جنگنده وارد ارتش آمریکا شد. آپاچی از فناوری های پیشرفته ای شامل سیستم تعیین هدف TADS، دید شب تصویری حرارتی، مسلسل گردان ۳۰ میلیمتری، و موشک لیزری Hellfire برخوردار است.

آپاچی به عنوان یک ضد تانک برای میادین جنگ اروپای غربی طراحی شده و قادر است تا ۱۶ موشک هلفایر را با خود حمل کند. دو آپاچی برای نابودی ناوگانی از ۳۰ تانک روسی کفایت می کند.

اما در واقع ماموریت این آپاچی در حوزه ای دیگر است. این هلیکوپتر در سال ۱۹۸۹ در جنگ پاناما و در سال ۱۹۹۱ در جنگ خلیج فارس مورد استفاده قرار گرفت. آپاچی در جنگ عراق و افغاستان نیز حضور داشته است. آپاچی در ارتش ۱۲ کشور شامل آمریکا، بریتانیا و عربستان مورد استفاده قرار می گیرد.

آخرین نسخه از این هلیکوپتر، E-Model Guardian، از موتوری upright برخوردار است و می تواند اطلاعات را با نیروهای دوست به اشتراک بگذارد. همچنین خلبان می تواند از سیستم انتقال اطلاعات آن برای کنترل و فرماندهی نیروهای زمینی استفاد کند. ارتش آمریکا قصد دارد تعدادی AH-64E خریداری کند، اما اکثریت هلیکوپترهای ارتش آپاچی هایی هستند که به Guardian استاندارد ارتقا خواهند یافت.

آپاچی که بیش از ۳۰ سال از عمر حضورش در ارتش امریکا می گذرد، خیلی بیش از حد انتظار پرواز کرده است. ارتش در نهایت تصمیم گرفته آپاچی را با پروژه FVL جایگزین کند. این مدل نیمه سنگین جایگزین UHY-60 Blackhawk و AH-64 خواهد شد. البته ارتش آمریکا ممکن است در آینده چند E-Model جدید خریداری کند که جایگزین هلیکوپترهایی خواهند شد که در طی عملیات به سختی صدمه دیده و یا سقوط کرده اند.

آیا هلیکوپتر آپاچی به پایان راه رسیده است؟
در همین حال، کمپانی سازنده آپاچی، بویینگ، با طراحی مدل جدیدی به نام F-Model سرگرم است. بخش عمده ای از فروش آپاچی به کشورهای دیگر تا مدتها پس از آغاز همکاری با ارتش آمریکا شکل نگرفت و بنابراین اگر در خصوص پروژه FVL هم وضع به همین منوال باشد، احتمالا خریداران خارجی تا سال ۲۰۴۰ به سراغ این پروژه نخواهند رفت و احتمالا مدل F آپاچی می تواند برگ برنده ای برای کمپانی بویینگ در بازار سایر کشورها باشد.لینک منبع

دسته بندی ها: منتخب

دیدگاه ها