منو

بخش های اصلی یک ساختمان هوشمند

بخش های اصلی یک ساختمان هوشمند

ساختمان هوشمند به صورت یک سیستم عمل می کند که در آن ۴ قسمت اصلی به صورت  سیستماتیک و در ارتباط با هم هستند. این چهار قسمت عبارتند از:

  • سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع به معنای دستگاهی که از طریق مکیدن و یا دمیدن هوا به شکل طبیعی و یا مکانیکی به هر فضا یا از هر فضا برای کنترل برودت و حرارت ساختمان با تنظیم هوشمند دما، رطوبت، همراه با حذف آلاینده های مختلف برای تامین آسایش حرارتی عمل می کند. حال سیستم تهویه مطبوع هوشمند مبتنی بر بهینه سازی مصرف انرژی و کنترل صحیح تجهیزات مولد انرژی است که محل کنترل در سطوح مختلف ساختار برودتی و رطوبتی سیستم اعمال می گردد.

  • سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق، به مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی گفته می‌شود که احتمال وقوع آتش سوزی در ساختمان قبل از هرگونه رخدادی اعلام می کنند. در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، تمامی این مسئولیت ها به طور کامل و یکپارچه با سایر سیستم ها، صورت می گیرد. در گذشته سیستم اطفا حریق به صورت دستی و تنها با حضور یک اپراتور انجام می شد. در صورتی که در سیستم اطفا حریق هوشمند، بدون وابستگی به حضور انسان، تمامی مراحل اعلام خطر بطور خودکار اعلام می شود. این کار بواسطه حسگرهای اعلام حریق صورت می گیرد.

ساختمان هوشمند

  • امنیت ساختمان هوشمند

تامین امنیت از طریق سیستم مدیریت ساختمان هوشمند، به ساکنین اجازه می دهد تا تمامی ساختمان را توسط حسگر ها و یا سایر سیستم های کنترل تردد، کنترل کنند. در این روش تمامی درب ها در کنترل کاربران است که می تواند از راه دور انجام شود. در صورت در خطر بودن امنیت ساختمان، کاربر از طریق تلفن همراه از آن اطلاع پیدا می کند.

  • مدیریت مصرف انرژی و نور در ساختمان هوشمند

سیستم های اتوماتیک کنترل روشنایی و سیستم های گرمایشی / سرمایشی، دوربین های مدار بسته، دربها و … در ساختمان هوشمند تا حد زیادی از میزان مصرف انرژی می کاهد. از سوی دیگر این سیستم ها به ساکنین ساختمان هوشمند اجازه می دهد تا از میزان انرژی مصرف شده اطلاع پیدا کنند.

دسته بندی ها: سلامت

دیدگاه ها