منو

برترین شاسی بلندهای ۱۲ سیلندر دنیا

به گزارش ای ماسیس :

همواره عادت داریم موتورهای ۱۲ سیلندر را فقط در سوپراسپرت‌ها و خودروهای لوکس ببینیم اما SUVها چه؟ بله شاید تصور چنین امری سخت باشد اما استفاده از پیشرانه‌های عظیم ۱۲ سیلندر در بسیاری از SUVها امری کاملاً عادی است.

وب‌سایت پدال – امیر دهقان: همواره عادت داریم موتورهای ۱۲ سیلندر را فقط در سوپراسپرت‌ها و خودروهای لوکس ببینیم اما SUVها چه؟ بله شاید تصور چنین امری سخت باشد اما استفاده از پیشرانه‌های عظیم ۱۲ سیلندر در بسیاری از SUVها امری کاملاً عادی است.
آن‌هم نه‌فقط یک یا دو نمونه و نه‌فقط در کانسپت‌ها بلکه در نمونه‌های تولیدی. درواقع SUVهای ۱۲ سیلندری وجود دارد که می‌توان با آن‌ها بیرون رفته و خرید کرد! بنابراین در ادامه به‌صورت مختصر به معرفی برترین SUVهای ۱۲ سیلندر دنیا می‌پردازیم.

معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

بنتلی بنتایگا

بنتلی بنتایگا که سال گذشته معرفی شد سریع‌ترین و قدرتمندترین SUV دنیا محسوب می‌شود. این SUV فوق لوکس از امضای بنتلی یعنی موتور ۶ لیتری توئین توربو W12 استفاده می‌کند که ۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید کرده و آن‌را از طریق یک گیربکس ۸ سرعتهٔ اتوماتیک به هر چهارچرخ انتقال می‌دهد.

درنتیجه بنتایگا ظرف تنها ۳.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت رسیده و به سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت دست میابد. اعدادی که هرگز برای خودرویی به وزن ۲.۵ تن عادی و معمولی نیستند. البته این قدرت زیاد ارزان نیست چراکه برای خرید یک بنتایگا باید بیش از ۲۰۰ هزار دلار بپردازید.
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

مرسدس بنز G65 AMG

مرسدس بنز یکی از معدود خودروسازانی است که هنوز هم موتورهای ۱۲ سیلندر تولید می‌کند و حتی عملکرد آن‌ها را توسط AMG ارتقاء می‌دهد. مهندسان AMG پیشرانهٔ ۶ لیتری V12 توئین توربویی را ساخته‌اند که با ۶۲۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۰۰ نیوتن متر گشتاور حتی از پیشرانهٔ W12 بنتایگا هم قوی‌تر است.

AMG از این موتور در محصولات مختلفی چون SL کلاس رودستر و نسخه‌های سدان و کوپهٔ S کلاس (قبلاً CL کلاس) استفاده می‌کند درحالی‌که چند سالی است از این موتور در مدل G65 AMG هم استفاده می‌شود.
این خودرو با وزنی برابر با ۲۸۳۴ کیلوگرم حتی از بنتایگا هم سنگین‌تر است بنابراین به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در شتاب صفرتاصد کندتر از بنتایگا است به‌طوری‌که در ۵.۲ ثانیه از صفر به صد کیلومتر در ساعت می‌رسد. مرسدس بنز G65 AMG هم قیمتی بیش از ۲۰۰ هزار دلار دارد.
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

فولکس‌واگن توراِگ W12

بنتایگا تنها SUV نیست که از پیشرانهٔ W12 بنتلی استفاده می‌کند و در سوی دیگر موتور ۵ لیتری V10 دیزل نیز قدرتمندترین موتور مورداستفاده در نسل اول فولکس‌واگن توراِگ نبود چراکه از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ امکان سفارش نسل اول توراِگ با پیشرانهٔ W12 وجود داشت که ۴۴۴ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد.

قدرت این موتور به‌طور قابل‌توجهی کمتر از نمونه‌های امروزی است به همین دلیل شتاب صفرتاصد توراِگ W12 معادل ۵.۹ ثانیه است. این مدل در ابتدا قرار بود یک نسخهٔ تولید محدود باشد اما تقاضای زیاد به‌ویژه از خاورمیانه (که در آنجا هزینهٔ سوخت کمتر است) موجب شد که فولکس‌واگن آن‌را به تولید انبوه برساند هرچند که هرگز در ایالات‌متحده عرضه نشد.
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

آئودی Q7 6.0 TDI

آئودی رویکرد کاملاً متفاوتی را در استفاده از موتورهای ۱۲ سیلندر در SUV خود پی گرفته بود چراکه این شرکت در حالی مدل Q7 خود را که بر روی همان پلت‌فرم فولکس‌واگن توراِگ ساخته شد بود به پیشرانهٔ ۶ لیتری V12 توئین توربو مجهز کرد که این موتور بجای استفاده از بنزین، از گازوئیل استفاده می‌کرد یعنی موتور دیزل بود.

بااین‌حال هنوز هم این موتور با قدرت ۴۹۳ اسب بخار، قوی‌تر از توراِگ W12 بود درحالی‌که با ۱۰۰۰ نیوتن متر گشتاور کاملاً با G65 یکسان است. Q7 دوازده سیلندر با شتاب صفرتاصد ۵.۵ ثانیه بین دو رقیب آلمانی مذکور قرار می‌گیرد. این موتور به حدی قوی است که آئودی در نظر داشت حتی از آن در سوپراسپرت R8 هم استفاده کند اما پس از ارائهٔ دو کانسپت درنهایت این طرح کنار گذاشته شد و همراه با آن موتور V12 دیزل نیز از رده خارج شد.
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

لامبورگینی LM002

SUV آیندهٔ لامبورگینی یعنی اوراس قرار است از یک موتور V8 توئین توربو استفاده کند اما پیش از آن لامبورگینی از موتور V12 متعلق به مدل کانتاش در یک SUV بنام LM002 استفاده کرده است. این موتور قدرتی برابر با ۴۴۴ اسب بخار تولید می‌کرد (مشابه توراِگ W12) اما گشتاور آن در اصل برای یک خودروی اسپرت طراحی‌شده بود و به همین دلیل ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور داشت.

بنابراین لامبورگینی LM002 در ۷.۷ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت می‌رسید درحالی‌که حداکثر سرعت آن ۱۹۰ کیلومتر در ساعت بود. اعدادی که خیلی محدودتر از دیگر SUVهای ۱۲ سیلندر این لیست است. از این خودرو فقط ۳۲۸ دستگاه بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ تولید شد.
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

SUV های کانسپت با موتور ۱۲ سیلندر

تعدادی از خودروسازان ایدهٔ ساخت یک SUV دوازده سیلندر را داشته‌اند اما هرگز آن‌را به تولید نرسانده‌اند یا حداقل هنوز خبری از تولید آن‌ها نیست.‌

یکی از این شرکت‌ها ب‌ام‌و بود که قصد داشت از موتور ۷۰۰ اسب بخاری V12 خود که در خودروی مسابقه‌ای LMR مخصوص مسابقات لمانز بکار رفته بود در مدل X5 استفاده کند. این خودرو X5 LM نام گرفت و توانست یک دور پیست نوربرگ‌رینگ را در زمان ۰۷:۵۰ طی کند که سریع‌تر از هر SUV قبل و بعدازآن بود.

معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

شرکت هلندی اسپایکر نیز در نمایشگاه ژنو ۲۰۰۶ از نمونهٔ کانسپتی لوکس بانام D12 رونمایی کرد. این SUV کانسپت از همان موتور W12 گروه فولکس‌واگن استفاده می‌کرد. قرار بود اواخر سال ۲۰۰۷ به تولید انبوه برسد اما این امر محقق نشد. بااین‌حال پس از ۱۰ سال هنوز هم برنامهٔ تولید این خودرو مطرح است.

معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

و درنهایت آستون‌مارتین نیز از یک SUV کانسپت بانام لاگوندا در سال ۲۰۰۹ پرده‌برداری نمود که مجهز به همان موتور ۶ لیتری V12 معروف این شرکت شده بود؛ اما پس از واکنش منفی علاقه‌مندان، پروژهٔ تولید این SUV لغو شده و بجای آن سدان لاگوندا با همان موتور تولید شد.

معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا

در آینده

آستون‌مارتین هنوز به‌طور کامل برنامهٔ ساخت یک کراس‌اوور ۱۲ سیلندر را کنار نگذاشته است و ممکن است در آینده تحت نام خود یا برند لاگوندا چنین خودرویی را تولید کند. در سوی دیگر رولزرویس نیز در حال کار بر روی ساخت پروژهٔ کولیان به‌عنوان اولین SUV خود است که برای رقابت با بنتلی بنتایگا به بازار آمده و به‌احتمال‌زیاد مجهز به همان موتور ۶.۶ لیتری V12 توئین توربویی خواهد بود که هم‌اکنون در مدل‌های گوست، ریث و داون بکار می‌رود.

همچنین مرسدس بنز نیز قصد ساخت GLS میباخ را دارد که در صورت تولید قطعاً مجهز به پیشرانهٔ V12 خواهد بود.

معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیا
معرفی SUVهای 12 سیلندر دنیالینک منبع

دسته بندی ها: تکنولوووژی

دیدگاه ها