منو

بررسی و مقایسه ۳ کراس‌اوور‌ شهری

به گزارش ای ماسیس :

به گزارش جام جم آنلاین از عصر خودرو ، سرآغاز معرفی این کلاس به مردم کشور ما را می‌توان عرضه لیفان‌ X50 در سال گذشته دانست که به تدریج و پس از محبوبیت نسبی X50 در بازار، دیگر خودروسازان یا واردکنندگان نیز به خود آمده و مدل‌های مختلفی از کلاس یاد‌شده را به بازار عرضه کرده و یا در شرف عرضه دارند‌.

در حال حاضر اگر فردی تصمیم به خرید یک هاچ‌بک کراس با برند مطرح جهانی داشته باشد تنها گزینه پیش رو وی رنو کپچر خواهد بود اما در آینده نزدیک خودروهای مطرحی همچون پژو ۲۰۰۸ و نیسان جوک نیز وارد گود رقابت با کپچر خواهند شد‌.

رنو کپچر

رنو کپچر نخستین‌بار در سال ۲۰۱۴ میلادی و بر اساس خودرو کانسپتی که رنو با همین نام در سال ۲۰۱۱ معرفی کرده بود، وارد بازار جهانی شد‌. در داخل کشور نیز کپچر نخستین محصولی بود که در چارچوب دور جدید قراردادهای رنو با خودروسازان داخلی، به صورت وارداتی و توسط ایران خودرو به بازار عرضه شد‌. طراحی ظاهری کپچر در مجموع ساده اما پویا بوده که وجود المان‌هایی همچون چراغ‌های جلو با پس‌زمینه تیره، خط شانه برجسته در ترکیب با فرو‌رفتگی پایین در‌ها و تضاد رنگ سقف‌، ستون‌ها و آینه‌های جانبی با بدنه، به پویایی بیشتر طرح کمک می‌کنند‌.

البته سادگی بیش از حد نمای عقب اندکی روی ظاهر خودرو تأثیر منفی گذاشته است‌. فضای داخلی کپچر هم در مجموع ساده شکل گرفته و شباهت زیادی به رنو کلیو دارد که این موضوع با توجه به یکسان‌‌بودن پلت‌فرم کپچر و کلیو، دور از انتظار نیست‌. کپچر با دارا‌ بودن طو‌ل، عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۱۲۲ ، ۱۷۸۸ و ۱۵۶۶ میلی‌متر به همراه فاصله بین دو محور ۲۶۰۶ میلی‌متر، خودرویی نسبتا کوچک‌اندام و مناسب برای استفاده شهری است که این کوچک بودن باعث شده تا فضای صندلی عقب آن چندان جادار نباشد البته این فضای داخلی در استفاده‌های معمول شهری به هیچ عنوان آزار‌دهنده نیست‌.

پیشرانه کپچر هم یک نمونه ۱.۲ لیتری مجهز به توربو‌شارژر بوده که توانایی تولید حداکثر قدرت ۱۲۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۹۰ نیوتن متر را داراست که کپچر با اتکا به این پیشرانه و یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک دوکلاچه ضمن مصرف ۵.۹ لیتر سوخت در هر ۱۰۰کیلومتر در سیکل ترکیبی، طی مدت زمان ۱۰.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده و تا حداکثر سرعت ۱۹۲ کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه دهد‌.

سطح تجهیزات رفاهی کپچر نیز راضی‌کننده بوده و در مدل ۲۰۱۶ این خودرو شامل مواردی همچون کیلس استارتر، تهویه مطبوع اتوماتیک، دی‌لایت، کروز کنترل، سنسور نور و باران، سیستم صوتی و تصویری مجهز به مسیریاب فابریک و دوربین دید عقب، سیستم کمکی شروع حرکت در شیب، تغییر زاویه چراغ جلو در پیچ، انتخاب حالت رانندگی اقتصادی (‌ECO‌) و … بوده که در مدل ۲۰۱۷ این خودرو (‌که مدتی قبل، پیش‌فروش آن توسط ایران خودرو انجام شد‌) به موارد فوق، پوشش چرمی صندلی‌ها به همراه گرمکن صندلی‌های جلو، کنسول وسط صندلی‌های جلو و شیشه‌های دودی عقب نیز افزوده می‌شود‌.

از لحاظ ایمنی هم کپچر وضعیت بسیار خوبی داشته و مجهز به سامانه‌های ABS ،‌EBD ،‌EBA (‌سیستم ترمز کمکی‌) و ESP‌ (‌سیستم کنترل پایداری الکترونیکی‌) به همراه ۴عدد ایربگ است و تنها نقطه ضعف ایمنی آن کاسه‌ای بودن ترمز‌های عقب است‌. هم‌اکنون مدل ۲۰۱۷ کپچر هنوز وارد بازار نشده و قیمت قطعی آن نیز از سوی ایران خودرو اعلام نشده ‌اما کپچر مدل ۲۰۱۶ در بازار آزاد ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد‌.

پژو ۲۰۰۸

۲۰۰۸ نخستین‌بار در سال ۲۰۱۳ و بر اساس پلت‌فرم پژو ۲۰۸ از سوی پژو وارد بازار جهانی شد‌.

در ایران نیز ۲۰۰۸ نخستین محصولی خواهد بود که در دور جدید همکاری پژو و ایران خودرو وارد بازار خواهد شد و شنیده‌ها حاکی از آن است که این خودرو در زمستان سال جاری پا به خیابان‌های کشورمان خواهد گذاشت‌. طراحی ظاهری ۲۰۰۸ مدرن بوده و از هماهنگی مناسبی برخوردار است که در مقام مقایسه با رقیبش یعنی رنو کپچر می‌توان گفت که ظاهر ۲۰۰۸ نسبت به کپچر پیچیدگی و اسپرت‌بودن کمتری داشته اما در مقابل هماهنگی قسمت‌های مختلف بدنه در آن بالاتر است‌.

در داخل کابین اما موضوع برعکس بوده و ۲۰۰۸ به لطف غربیلک فرمان کوچک و اسپرت، طراحی خاص صفحه نشان‌دهنده‌ها و طرح فیبر‌کربن در بعضی نقاط داشبورد، اسپرت‌تر و چشم‌نواز‌تر از رقیب هموطنش به نظر می‌رسد‌. نا‌گفته نماند که پژو برای سال ۲۰۱۷ فیس‌لیفت مختصری از ۲۰۰۸ را معرفی کرده که هنوز دقیقا مشخص نیست که گونه تولید داخل با چهره جدید عرضه خواهد شد یا خیر.

۲۰۰۸ با دارا بودن طول، عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۱۵۹‌، ۱۷۴۰ و ۱۵۵۶ میلی‌متر به همراه فاصله بین دو محور ۲۵۳۸ میلی‌متر تنها در طول اندکی از کپچر بزرگ‌تر بوده و در سایر ابعاد کمی کوچک‌تر از رقیب است اما تست‌های صورت‌گرفته از این خودرو در خارج از کشور، فضای داخلی و راحتی صندلی‌های ۲۰۰۸ را مناسب ارزیابی می‌کنند‌. ۲۰۰۸ به احتمال قوی در ایران با یک پیشرانه ۱.۶ لیتری با حداکثر قدرت ۱۲۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۶۰ نیوتن‌متر ارائه می‌شود که این پیشرانه با اتصال به یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک (‌۶ سرعته دستی‌) ضمن مصرف ۷.۴ لیتر سوخت در هر ۱۰۰کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۱۱.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت را برای ۲۰۰۸ به ارمغان می‌آورد‌. نکته قابل ذکر در مورد پیشرانه ۲۰۰۸ این است که این یک پیشرانه جدید بوده و علی‌رغم حجم یکسان با پیشرانه معروف TU5‌، نسبت به آن دارای تفاوت‌هایی است‌.

سطح تجهیزات رفاهی و ایمنی ۲۰۰۸ تولید داخل نیز هنوز مشخص نیست اما سری به بازار کشور‌های حاشیه خلیج فارس بزنیم مشاهده می‌کنیم که مدل‌های فول آپشن ۲۰۰۸ در این بازار از امکاناتی همچون کیلس استارتر، تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم صوتی و تصویری مجهز به ۶ بلندگو، بلوتوث و مسیر‌یاب، سقف پانوراما، کروز کنترل، سنسور نور، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین دید عقب و ۶‌عدد ایربگ بهره‌مند هستند که البته به احتمال بسیار قوی مدل‌های تولید ایران به دلیل ارزان‌سازی، بخشی از این امکانات را به همراه نخواهند داشت‌.

قیمت احتمالی ۲۰۰۸ نیز ۷۲ میلیون تومان با گیربکس دستی و ۷۸ میلیون تومان با گیربکس اتوماتیک خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که اگر این قیمت با افزایش قابل توجهی رو‌به‌رو نشود و یا ایران خودرو در حذف آپشن‌ها به منظور ارزان‌سازی افراط نکند، ۲۰۰۸ قادر است عرصه را بر بسیاری از خودرو های چینی تنگ کند‌.

نیسان جوک

سال ۲۰۰۹ بود که نیسان در جریان نمایشگاه خودرو ژنو از خودرو کانسپتی با نام کازانا رونمایی کرد. با توجه به طراحی عجیب و غریب کازانا کمتر کسی فکر آن را می‌کرد که کانسپت مذکور به مرحله تولید برسد‌. اما درست ۲ سال بعد بود که کازانا با کمترین تغییرات راهی خط تولید شد‌.

با این تفاوت که این بار به جای کازانا نام «جوک» را یدک می‌کشید‌. در ایران نیز شرکت «جهان نوین آریا» از چند ماه پیش نمایندگی نیسان را به دست آورده و قرار است طی چند ماه آینده و در اولین قدم جوک را به بازار ایران عرضه کند‌. مناسب‌ترین واژه برای توصیف طراحی نیسان جوک واژه «عجیب و غریب» است‌.

جوک طراحی خاص خود را داشته و طراحی آن به خصوص در نمای جلو با وجود چراغ‌های اصلی دوار و چراغ‌های سه‌بعدی روی گلگیر‌ها، شبیه به هیچ خودرو دیگری در دنیا نیست‌. هدف اصلی نیسان از طراحی جوک، یک خودرو اقتصادی جوان‌پسند بوده که با توجه به وجود المان‌های اسپرتی مانند طرح کلی چراغ‌های عقب و یا غربیلک فرمان- که برگرفته از اسپرت معروف نیسان یعنی مدل ۳۷۰Z هستند- این نکته قابل لمس است و نتیجه کار نیز مشخص است زیرا جوک به هیچ عنوان خودرو عامه‌پسندی نبوده و بیشتر گروهی از جوانان را به سمت خود می‌کشد‌.

از لحاظ ابعاد و اندازه هم جوک با دارا بودن طول، عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۱۳۵‌، ۱۷۶۵ و ۱۵۶۵ میلی‌متر به همراه فاصله بین دو محور ۲۵۳۰ میلی‌متر اختلاف چندانی با رقبا نداشته و مانند آنها فضای صندلی عقب چندان جاداری ندارد‌. البته تست‌های انجام‌شده راحتی صندلی‌های جوک را خیلی خوب ارزیابی کرده‌اند‌. از نظر فنی دو نوع پیشرانه برای جوک در بازار ایران قابل عرضه است؛ نخست یک پیشرانه ۱.۶ لیتری با حداکثر قدرت ۱۱۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۵۷ نیوتن‌متر که پیشرانه مذکور با اتصال به یک گیربکس اتوماتیک ضریب متغیر (‌CVT‌) ضمن مصرف ۶.۳ لیتر سوخت در هر ۱۰۰کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۱۱.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت را برای این آدم فضایی ژاپنی به ارمغان می‌آورد‌.

پیشرانه دوم نیز یک نمونه ۱.۶ لیتری بوده با این تفاوت که به لطف استفاده از سامانه توربو شارژر، ۱۸۸ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند که جوک به لطف این پیشرانه و گیربکس CVT ضمن مصرف ۷ لیتر سوخت در هر ۱۰۰کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۸ ثانیه و حداکثر سرعتی برابر ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد داشت‌. نیسان جوک در نمونه‌های فول سفارش کشورهای حاشیه خلیج فارس از امکاناتی همچون سانروف، کیلس استارتر، کروز کنترل‌، سیستم صوتی با ۶ عدد بلندگو مجهز به بلوتوث، صندلی‌های چرمی با گرمکن صندلی‌های جلو، سنسور پارک جلو و عقب و … بهره می‌برد‌. ضمن آنکه سیستم‌های ترمز ABS ،‌EBD و EBA به همراه سیستم‌های کنترل کشش و کنترل پایداری الکترونیکی و ۶ عدد ایربگ، تضمین‌کننده ایمنی این خودرو هستند‌. قیمت احتمالی جوک در ایران با توجه به اینکه با کدام پیشرانه و چه سطح آپشنی وارد بازار شود، مابین ۱۳۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود‌.

جمع‌بندی نهایی

در پایان مطلب اگر برگشته و نگاهی گذرا به هرکدام از خودرو‌های مورد بحث داشته باشیم، می‌توان گفت که رنو کپچر خودرویی با پیشرانه، ابعاد و امکانات نسبتا مناسب بوده که می‌تواند رضایت مالک خود را در استفاده‌های درون‌شهری تأمین کند اما به عقیده بسیاری از افراد، قیمت ۱۱۵ میلیونی آن با ویژگی‌هایش تناسب نداشته و گران است‌. پژو ۲۰۰۸ نیز تا حد زیادی شبیه به کپچر است اما دو ویژگی برتر نسبت به کپچر دارد؛ نخست پیشرانه تنفس طبیعی آن که اینگونه پیشرانه‌ها با سازگاری بیشتر با شرایط و بنزین ایران، در دراز‌مدت هزینه‌های کمتری را به مالک خود تحمیل می‌کنند و دوم قیمت آن که به میزان قابل توجهی پایین‌تر از رقیب هموطنش خواهد بود‌. در مقابل به احتمال قوی سطح آپشن ۲۰۰۸ تولیدی ایران خودرو پایین‌تر از رنو کپچر وارداتی خواهد بود‌.

نیسان جوک نیز سبک خاص خود را دنبال کرده و این پتانسیل را دارد که گروهی از جوانان و همچنین بانوان را که به دنبال خودرویی خاص هستند، به خود جذب کند خصوصا اگر با پیشرانه توربو به همراه مجموعه اسپرت نیسمو عرضه شود که در آن صورت توانمندی‌های حرکتی آن فراتر از سطح کلاس و قیمت آن خواهد بود که این نکته می‌تواند محبوبیت خوبی را در بین جوانان برای جوک به ارمغان بیاورد‌. در مقابل پاشنه آشیل جوک، قیمت بسیار بالای آن نسبت به رقبا بوده و شاید این نکته باعث شود که جوک نتواند به جایگاه شایسته‌ای در بازار ایران دست یابد‌.لینک منبع

دسته بندی ها: دنیای خودرو

دیدگاه ها