منو

بعد از رجیستری چه بر سر گوشی‌های قاچاق می‌آید؟

به گزارش ای ماسیس :

در آخرین خبرهای مربوط به طرح «رجیستری» سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفته است که تعیین تکلیف گوشی‌های قاچاق موجود در بازار پس از اجرای این طرح انجام خواهد شد.

خبرگزاری مهر: تا آنجا که می‌دانیم در حال حاضر وارد مراحل نهایی اجرای آزمایشی طرح رجیستری موبایل شده‌ایم. در واقع ورود به مراحل نهایی اجرای آزمایشی این طرح در حالی رخ می‌دهد که پس از تجربه‌های ناموفق در گذشته بلاخره مدتی است که این موضوع با جدیت ‌بیشتری در حال پیگیری است و ظاهرا این بار قرار است واقعا اجرایی شود.
پس از اجرای طرح رجیستری چه بر سر گوشی‌های قاچاق می‌آید؟

حال در آخرین خبرهای مربوط به این طرح سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفته است که تعیین تکلیف گوشی‌های قاچاق موجود در بازار پس از اجرای طرح «رجیستری» انجام خواهد شد.

قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اجرای طرح شناسه‌دار کردن گوشی را تنها مربوط به گوشی‌هایی دانست که از این پس وارد بازار ایران می‌شوند و گفت: گوشیهای موجود در بازار نیز تعیین تکلیف می‌شوند. او از مطالعه شیوه‌ای برای تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق که هم اکنون در بازار موبایل وجود دارند خبر داد.

خورشیدی با بیان اینکه طرح رجیستری گوشی‌های موبایل مربوط به گوشی‌هایی است که پس از اجرای موفقیت آمیز این طرح، وارد کشور می‌شوند اضافه کرد: در مرحله بعدی طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی های وارداتی، موضوع تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق را در دستور کار قرار می دهیم.

او با اشاره به برخی اخبار مبنی بر اینکه بعضی از برندها به دلیل نداشتن نمایندگی در ایران در شبکه مخابراتی کشور ثبت نشده و یا از مدار خارج می‌شوند، اظهار داشت: هنوز در ارتباط با گوشی‌هایی که تا قبل از اجرای طرح رجیستری وارد بازار شده‌اند، تصمیم نهایی گرفته نشده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در طرح ثبت و شناسه‌دارکردن گوشی‌های وارداتی، در صورتی که این گوشی‌ها بخواهند وارد شبکه شوند و از شبکه خدمات بگیرند، باید شناسه‌دار شوند، ادامه داد: این گوشی‌ها در ابتدای ورود به کشور ثبت می‌شوند و درصورتی که به ثبت نرسند و به صورت قاچاق وارد شوند، در شبکه اپراتورهای موبایل قابل شناسایی نخواهند بود.

خورشیدی با تاکید براینکه این طرح هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است و در مرحله آزمایشی قرار دارد، اضافه کرد: گوشی‌هایی که هم اکنون در بازار وجود دارند و حتی اگر به شکل قاچاق وارد شده‌اند، مشمول این طرح نمی‌شوند و فعلا تصمیم قطعی برای این دسته از گوشی‌ها در کارگروه ساماندهی بازار موبایل و ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی، گرفته نشده است.
وی تاکید کرد: اینکه شیوه‌ای تعیین شود که وضعیت گوشی‌های قاچاق موجود در بازار ساماندهی شود، در دست مطالعه است. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ممکن است سازوکارهایی تعریف شود که در مراحل بعدی رجیستری، متناسب با قابلیتهای فنی این پروژه، امکان ثبت گوشی‌های قدیمی قاچاق و یا شناسایی آنها، به این سیستم اضافه شود اما فعلا در این ارتباط تصمیم گیری قطعی نشده است.لینک منبع

دسته بندی ها: نقد و بررسی

دیدگاه ها