منو

به قدرتمندترین کارت گرافیک تاریخ سلام کنید! + عکس

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از دیجی‌رو، «تایتان وی» شامل ۲۱.۱ میلیارد (بله درست خوانده‌اید، میلیارد) ترانزیستور بوده و قدرتی برابر ۱۱۰ ترافلاپ را ارائه می‌دهد که ۹ برابر قوی‌تر از هر کارت گرافیک انویدیای دیگری است. برای اینکه به قدرت فوق العاده بالای این پردازنده گرافیکی پی ببرید، بد نیست بدانید که کنسول «ایکس باکس وان ایکس» که به تازگی عرضه شده و قدرتمند‌ترین کنسول نسل هشتمی مایکروسافت قلمداد می‌شود، تنها ۶ ترافلاپ قدرت دارد!

همان طور که می‌توان حدس زد کارت گرافیک «تایتان وی» در کنار قدرت بسیار زیادی که دارد از قیمت بالایی نیز برخوردار بوده و برای تهیه آن باید ۳۰۰۰ دلار هزینه کنید. این در حالی است که بهترین کارت‌های گرافیک گیمینگ در حال حاضر قیمتی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار دارند.

«تایتان وی» مطمئناً می‌تواند حرف‌های زیادی در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی برای گفتن داشته باشد و استفاده از چنین پردازنده گرافیکی قدرتمندی می‌تواند پیشرفت زیادی برای این فناوری به ارمغان بیاورد. در ماه اکتبر سال جاری میلادی، جدیدترین نسل از هوش مصنوعی طراحی شده توسط گوگل با نام AlphaGo Zero به عنوان بهترین بازیکن بازی گو (Go) شناخته شد (بازی گو یکی از قدیمی‌ترین بازیهای تخته‌ای تاریخ بشری است که به صورت دونفره انجام می‌شود و علی‌رغم قوانین ساده‌ای که دارد راهبردهای (استراتژی‌های) پیچیده‌ای را می‌طلبد). با اینکه برنامه مذکور توانست یادگیری ژرف (Deep learning – یکی از زیرشاخه‌های یادگیری ماشینی) را یک گام دیگر رو به جلو ببرد، اما هزینه ۲۵ میلیون دلاری سخت افزار محاسباتی استفاده شده در این طرح یکی از نکات جالب توجه آن بود.

حال با معرفی کارت گرافیک قدرتمند «تایتان وی» توسط انویدیا، در بسیاری از منابع صرفه‌جویی خواهد شد و می‌توان از آن‌ها برای پیاده‌سازی طرح‌ها و نوآوری‌های دیگر بهره گرفت. بنابراین باید خود را برای شنیدن اخبار هیجان انگیز بیشتر در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی آماده کنیم.

منبع : جام جم آنلاین

دسته بندی ها: تکنولوووژی

دیدگاه ها