منو

تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی

ویندوز، مک و بسیاری از توزیعات لینوکسی ابزارهایی رابرای تغییر نام فایل­ها بصورت گروهی، دارا میباشند. مطمئناً استفاده از یک ابزارتغییر نام گروهی، کارایی بسیار بیشتری را در نامگذاری تک به تک فایل­ها خواهد داشت.

Windows

در ویندوز ابتدا میبایست چندین فایل را بطور همزمان در Windows Explorer یا File Explorer انتخاب نمود. برای این کار وارد پوشه مورد هدف شده و Ctrl+A را برای انتخاب تمام فایل­های موجود بفشارید.

از طریقcursor ماوس (با کشیدن کادر) و یا با نگه داشتن کلید Ctrl کلیک نمودن نیز می­توانید بطور گزینشی عمل انتخاب کردن فایل­ها را انجام دهید. به بیان دیگر شاید تمایل نداشته باشید کلید فایل­های موجود را انتخاب کنید و تنها نیاز باشد که تعدادی از فایل­های موجود در پوشه (نه لزوماً همه آن­ها) را جهت اعمال تغییرات (تغییر نام) برگزینید. در مرحله بعدی، کلیک راست نموده و گزینه Rename را انتخاب نمائید و یا کلید F2 را بفشارید. در ادامه نامی را بعنوان یک مبنا (نام شاخص) تعیین نموده (بعنوان مثال My Text File) کلید Enter را فشار دهید.

Batch-Rename-Files-001

مشاهده خواهید کرد که فایل­ها My Text File (1)، My Text File (2) و … تغییر نام خواهند یافت.

برای انجام عملیات پیشرفته­ تر می­باید از طریق فرمان­های Command Prompt یا PowerShell یا ابزارهای کاربردی (واسطه­ای) این را انجام دهید. (حتماً هنگام دانلود و اجرای نرم ­افزارهای اینچنینی دقت لازم را بکار ببرید؛ چرا که ممکن است با ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و یا نرم­افزارهای مخرب مواجه گردید.)

Batch-Rename-Files-002

Mac OS X

نسخه Yosemite 10.10سیستم­ عامل مک، امکان تغییر نام گروهی فایل­ها را در اختیار کاربر قرار میدهد. این ابزار بسیار قدرتمندتر از ابزار متناظر موجود در سیستم عامل ویندوز میباشد.

همانند ویندوز میبایست فایلهای مورد هدف خود را در Finder انتخاب نمائید. سپس بر روی آنها Ctrl-click و یا right-click کرده و نهایتاً Rename items را برگزینید. با این کار پنجره­ای جهت انجام این کار (تغییر نام) نمایان میگردد که سه گزینه را در اختیار شما قرار خواهد داد:

Replace Text: این گزینه این امکان را در اختیار شما قرار میدهد که عبارتی را جستجو نموده و جایگزینی را برای آن تعیین نمایید.

Add Text: این گزینه اجازه افزودن متن به هر نام فایلی را به شما خواهد داد. با این ویژگی خواهید توانست هر متن دلخواهی را ابتدا یا انتهای هر نامی اضافه نمائید.

Format: در این گزینه قادر خواهید بو با تعیین نامی در بخش format و انتخاب یک شماره (عدد)، عملیات مشابهی شبیه کاری که ویندوز (در نامگذاری فایل­ها) انجام میدهد؛ انجام دهید. همچنین بجای شماره از تاریخ (در ایتدا یا انتهای نام فایل) نیز میتوانید برای Rename نمودن بهره ببرید.

سیستم عامل مک این ویژگی را در اختیار شما قرار میدهد که پیش نمایش از نام فایل ایجاد شده (در پائین پنجره گشوده شده) را قبل از اعمال نهایی تغییرات مشاهده نمائید.

Batch-Rename-Files-003

Linux

برخی از محیطهای دسکتاپ لینوکس دارای ابزار تغییر نام گروهی فایلها میباشند و برخی نیز فاقد چنین امکانی هستند. فایل منیجر Nautilus توسط دسکتاپ Ubuntu Unity و GNOME چنین ویژگی را دارا نیستند.

اگر از دسکتاپ KDE استفاده مینمائید، فایل منیجر Dolphin دارای چنین امکانی هست. برای نجام این کار همانند ویندوز میبایست چندین فایل را توامان انتخاب کرده و بر روی آنها کلیک راست نموده و سپس Rename را برگزینید. (از کلید F2 نیز میتوانید کمک بگیرید.)

Batch-Rename-Files-004

سپس نامی را بعنوان مبنا (شاخص) همراه با کاراکتر # ایجاد نمائید. این علامت اعداد ترتیبی را برای نام مورد نظر شما جایگزین خواهند نمود. بعنوان مثال اگر نام مبنا را Photo # From My Vacation.jpg برگزیده باشید، نام فایلهای تغییر یافته بصورت Photo 1 From My Vacation.jpg، Photo 2 From My Vacation.jpg و … در خواهند آمد.

در دسکتاپ Xfce و فایل منیجر Thunar نیز ابزار قدرتمندی برای این کار (تغییر نام بصورت گروهی) وجود دارد.

برای دسترسی به آن میبایست فایلهای مورد نظر خود را انتخاب کرده، سپس کلیک راست نموده و پس از آن Rename را برگزینید.

این ابزار میتواند در تغییر نام فایلها امکاناتی چون درج تاریخ و زمان، شماره فایل­ها، انجام عملیات جستجو و جایگزینی، ایجاد متن با حروف بزرگ یا کوچک، درج با حذف کاراکترها در قسمتی خاص از نام فایلها و نظایر آن را در اختیار کاربر قرار دهد.

Batch-Rename-Files-005

با نصب ابزار Thunar’s Bulk Rename در سایر توزیعهای لینوکسی (دسکتاپهایی چون GNOME و Unity) خواهید توانست عملیات تغییر نام فایلها (بصورت گروهی) را انجام دهید.

Batch-Rename-Files-006

همانند سایر سیستم عاملها، در لینوکس نیز قادر خواهید بود این کار را از طریق خط فرمان (ترمینال) نیز انجام دهید.

دسته بندی ها: تکنولوووژی

دیدگاه ها