منو

رسوایی سایبری فرانسه در عرصه بین‌المللی

به گزارش ای ماسیس :

رئیس اداره امنیت خارجی فرانسه اذعان کرد که این کشور به ایران، کانادا، اسپانیا، یونان، نروژ، ساحل عاج، الجزیره حمله سایبری کرده است.

وب سایت سایبربان: رئیس اداره امنیت خارجی فرانسه اذعان کرد که این کشور به ایران، کانادا، اسپانیا، یونان، نروژ، ساحل عاج، الجزیره حمله سایبری کرده است.
رسوایی سایبری فرانسه در عرصه بین‌المللی
برنارد بارییر، رئیس اداره امنیت خارجی فرانسه (DGSE) در یک سخنرانی اطلاعاتی را در زمینه امنیت سایبری فاش کرد. این اطلاعات ظاهراً بدون مجوز منتشر شده و واکنش‌هایی را از طرف مقامات فرانسوی و سایر کشورها در پی داشته است. وی در این سخنرانی به رشد سریع این سازمان از زمان تأسیس اشاره و عنوان کرد که بودجه ۵۰۰ میلیون یورویی و استخدام ۸۰۰ نیروی کار جدید در دستور کار این سازمان قرار دارد.
اولین ویدئوی این سخنرانی که در فضای مجازی منتشر شده بود، به سرعت حذف شد ولی ویدئوها از لینک‌های دیگری به سرعت منتشر شده و در حال حاضر با کیفیت صوتی بالا در دسترس قرار دارد. اطلاعات فاش شده این موضوع را برای سازمان اطلاعاتی فرانسه روشن کرده است که سازمان امنیت ملی آمریکا اقدام به هک مقامات کاخ الیزه کرده‌اند. این سخنرانی نشان می‌دهد که DGSE یک سازمان دفاعی نیست و همواره در تهاجم به قدرت‌های خارجی به صورت فعالانه حضور دارد.
روزنامه لوموند فرانسه سال ۲۰۱۳ مقاله‌ای منتشر کرد که در آن ادوارد اسنودن ادعا کرده بود مقامات کانادایی بر این باورند، سازمان‌های اطلاعاتی فرانسه در حملات سایبری گسترده در سال ۲۰۰۹ به این کشور نقش داشته‌اند. هنوز هیچ تکذیبیه‌ای از سوی مقامات فرانسوی در مورد این ادعا صادر نشده است.
کانادایی‌ها مدعی شده‌اند که با استفاده از روش مهندسی معکوس بدافزار کشف‌شده در حمله سایبری را رمزگشایی کرده‌اند. برنامه‌نویسی که این بدافزار را طراحی کرده از اسامی فرانسوی «بابر» و «تی تی» استفاده کرده و به ادعای مقامات کانادایی این برنامه‌نویس فرانسوی است.
بارییر با اشاره به تاریخچه فعالیت‌های سایبری فرانسه گفت که این کشور در سال ۱۹۹۵ یک ابررایانه از آمریکا خریداری کرد که می‌توانستند به‌وسیله آن رمز عبور را بشکنند. وی افزود: «اولین فعالیت‌های هکری را در سال ۱۹۹۲ شروع کردیم و من اولین تیم هکری را راه‌اندازی کردم که اولین سربازان ارتش سایبری فرانسه بودند.»
واکنش سریع سازمان‌های امنیتی به حذف فیلم این سخنرانی، نشان از اهمیت اطلاعات منتشر شده در زمینه امنیت سایبری دارد. این اطلاعات که توسط یک مقام دولتی منتشر می‌شود می‌تواند تبعات حقوقی برای کشور فرانسه ایجاد کند.لینک منبع

دسته بندی ها: تکنولوووژی

دیدگاه ها