منو

ساخت اولین انگشت بایونیک دارای حس

گروهی از محققان از دانشکده پلی تکنیک فدرال لوزان در سوییس با همکاری موسسه تحقیقات ایتالیا از جمله” سیلوسترو میکرا” انگشت بایونیکی را ابداع کردند که دارای توانایی حسی بالایی است.

_s162981_copyright_hillarysanctuaryepfl_400

“دنیس ابو سورنسن “فردی دانمارکی اولین مرد قطع عضوی در جهان است که با کمک اتصال یک انگشت بایونیک به اعصاب بازویش قادر است بافت ها را همان لحظه حس کند.این شخص که دست خود را در یک حادثه آتش بازی از دست داده بود ادعا میکند آنچه را که با این دست جدید حس میکند تقریبا مشابه دست واقعی است.اکنون این مرد لقب  اولین فرد قطع عضوی جهان را گرفته که میتواند اختلاف میان سطوح نرم و زبر را با استفاده از انگشت جدید و با دقت ۹۶ درصد حس کند. این انگشت بایونیکی قادر است سطوح نرم و زبر را از هم تشخیص دهد.حرکت این انگشت مصنوعی توسط یک دستگاه  کنترل میشود که نوک  انگشت بایونیک  در سراسر یک سری پلاستیک یک سیگنال الکتریکی تولید میکنند.این سیگنال ها به تعدادی ضربه های الکتریکی تبدیل میشودکه سیگنال رسانی سیستم عصبی را تقلید و لمس را شبیه سازی میکند.

bionic-prosthetic-fingertip-amputee-epfl-touch

انتظار میرود نتایج حاصل از این تحقیق به تسریع ابداع پروتزهای بایونیک با بازخورد حسی کمک کند که به طور بالقوه به بیماران کمک میکند تا بیشتر توانایی های سابق خود را باز یابند.

 

دسته بندی ها: سلامت, ویژه

دیدگاه ها