منو

سرک کشیدن در کره‌شمالی از ایستگاه فضایی

به گزارش ای ماسیس :

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از همشهری آنلاین، دوربین Iris در سال ۲۰۱۳ توسط شرکتی به مام اورتی‌کست به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شد اما تا سال ۲۰۱۴ که توسط فضانورد روسی به صورت کامل به ایستگاه متصل شد، مورد استفاده قرار نگرفته‌بود.

اکنون هرجایی که ایستگاه فضایی باشد، این دوربین از همان نقطه از زمین با وضوح یک متر در پیکسل تصویربرداری می‌کند، وضوحی که برای دیدن سایه یک انسان در گوشه‌ای از خیابان و یا توده‌ای از برگ‌ها کافی است.

در ۳۰ مارس ۲۰۱۶ این دوربین تصاویری با وضوح ۴K را از پیونگ‌یانگ،‌ پایتخت کره شمالی ثبت کرد، شهری که ۳.۳ میلیون نفر در آن سکونت دارند. این تصاویر به تازگی توسط شرکت سازنده دوربین منتشر شده‌است. در تصویر بالا قصر خورشید دیده می‌شود،‌جایی که رهبران کره شمالی در آن دفن شده‌اند.

در این تصاویر اجسام مرتفع دچار اعوجاج شده‌اند و به نظر می‌آید به سمت جلو و عقب حرکت می‌کنند. این تاثیر از آن رو ایجاد شده‌است که ایستگاه فضایی بین‌المللی با سرعت ۲۸۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در مدار زمین در حرکت است و تصاویر توسط یک نرم‌افزار تصحیح می‌شوند تا بتوانند روی یک نقطه متمرکز بمانند.

البته آنچه توسط دوربین مجهز ایستگاه فضایی ثبت می‌شود،‌در برابر جزئیاتی که ماهواره‌های تجاری ثبت می‌کنند بسیار کدر و نامشخص است، و تردیدی نیست که ماهواره‌های نظامی از وضوح بیشتری نسبت به همه ماهواره‌های دیگر برخوردارند. درواقع چشم‌های زیادی در آسمان وجود دارند که می‌توانند صفحه نمایشگر موبایلی که در دست دارید را ببینند، اما مقرراتی برای فروش تصاویری در این واضح وجود دارند که فروش این نوع تصاویر را محدود ساخته‌است.لینک منبع

دسته بندی ها: منتخب

دیدگاه ها