منو

ضبط ویدئو از صفحه نمایش

گاهی اوقات لازم است تا از صفحه نمایش خود چه در کامپیوتر، چه در گوشی موبایل و چه در یک تبلت ویدئویی را ضبط نمائید. این مطلوبمعمولاً بمنظور ارائه یک آموزش (بصورت عملی و کاربردی) برای مخاطبی خاص (و یا به شکلی عمومی و رسمی) صورت میگیرد. تحت چنین فریندی قادر خواهید بود هر فایل ویدئویی را که مایل باشید تولید نموده و آن را به یوتیوب و یا ایمیل دوستان خود ارسال کنید.

Windows

ویندوز برای انجام این کار، ابزار داخلی ندارد؛ اما برنامه های بسیاری برای این کار وجود دارد. نرم افزار VLC ابزار مناسبی برای ضبط از صفحه نمایش خواهد بود. با نصب VLC بدون نیاز به نصب برنامه دیگری براحتی قادر به انجام این کار خواهید بود.

برای ضبط پیشرفته تر (OBS (Open Broadcaster Software توصیه میگردد. OBS ابزاری آزاد/ متن باز بسیار قدرتمندی است که گزینه ها و تنظیمات پیشرفته تری را در اختیارتان خواهد گذاشت. تنظیماتی چون درج متن (نوشته) در ویدئو، اضافه نمودن ویدئویی از WebCam کامپیوتر در هنگام ضبط از دسکتاپ و نظایر آن.

Mac OS X

سیستم عامل مک در درون خود ابزاری برای ضبط ویدئو از صفحه نمایش را داراست. QuickTime براحتی این مطلوب را برای شما ممکن میسازد؛ چرا که بر خلاف تصور، QuickTme صرفاً یک MediaPlayer ساده نمیباشد.

برای اجرای نرم افزار QuickTme صرفاً یک میبایست با فشردن کلیدهای ترکیبی Command + Space پنجره Spotlight search را گشوده و عبارت QuickTme را تایپ نموده و سپس Enter را بفشارید.

بر روی منوی File کلیک کرده و New Screen Recording را برگزینید. همچنین با کلیک بر روی منوی کشویی واقع در کنار دکمه Record خواهید توانست به ضبط صدا از میکروفون نیز بپردازید. چنین قابلیتی امکان روایت همراه با ضبط ویدئو را فراهم خواهد ساخت.

Mac OS X

ذر ادامه نرم افزار QuickTme بصورت یک آیکون کوچک در قسمت بالای سمت راست نوار منو بصورت minimize مستقر خواهد شد. پس از اتمام کار دکمه Stop فریند ضبط را متوقف خواهد نمود.

QuickTme امکان تغییر و ویرایش ویدئو (حذف موارد غیرضروری) را نیز برای شما مهیا خواهد ساخت.

برای داشتن امکانات بیشتر میتوانید (OBS (Open Broadcaster Software را بکار گیرید که تنها مختص ویندوز نیست و دارای نسخه مخصوص Mac نیز میباشد.

Linux

برنامه های کاربردی مختلف متن بازی برای ضبط از صفحه نمایش وجود دارد. recordMyDesktop از محبوبترین ابزارهای متن بازی به شمار می آید که شما را قادر به ضبط ویدئو از دسکتاپ مینماید.

این ابزار از طریق Ubuntu Software Center و همچنین رابط مدیریتی بسته های توزیعات لینوکسی قابل دسترس خواهد بود.

برای انجام این کار ابتدا پس از اجرای recordMyDesktop و با استفاده از گزینه های موجود سطح کیفی صوت و ویدئوی مورد نیاز خود را تعیین نمائید. با این ابزار میتوانید از کل دسکتاپ و یا بخشی از آن تصویربرداری کنید.

recordMyDesktop با فراهم ساختن یک رابط کاربری ساده تنظیمات گزینه های مناسبی را در چگونگی ضبط ویدئو از صفحه نمایش در اختیارتان خواهد گذاشت.

Linux

اگر به برنامه پیشرفته تری نیاز دارید، میتوانید از (Open Broadcaster Software (OBS بهره ببر ید. OBS هم در لینوکس، هم در ویندوز، هم در Mac OS X قابل دسترس خواهد بود.

Android

اندروید قابلیت کپچر کردن یک ویدئو را در قالب Mp4 داراست. این ویژگی در Android 4.4 اضافه گشته و هنوز هم در Android 5 موجود میباشد. برای این کار ایتدا دستگاه اندرویدی خود را میبایست به یک PC متصل نموده و از فرمان adb بهره ببرید.

Appهای موجود در گوشی به تنهایی قادر به ضبط از صفحه نمایش نخواهند بود. بنابراین میباید دستگاه اندرویدی خود را از طریق کابل USB به یک کامپیوتر دارای یکی از سیستم عاملهای ویندوز، مک و یا لینوکس میباشد متصل نموده و فرمان adb shell screenrecord را برای آغاز فرآیند ضبط نمایش اجرا نمائید.

Android

iOS

در وهله اول نیازمند Mac OS X Yosemite، یک iPhone، iPad و یا iPod Touch همراه با iOS 8 و یا نسخه جدیدتری از آن، خواهید بود.

اگر دارای iPhone، Mac و یا iPod میباشید، با اتصال به iPhone یا iPod و بکارگیری برنامه QuickTime میتوانید از صفحه نمایش خود اصطلاحاً کپچر تهیه نمائید.

تنها کافیست New Movie Recording را بجای New Screen Recording انتخاب نموده و بر روی دکمه منو کلیک کرده و دستگاه iOS مورد نظر خود را بجای وبکم مک برگزینید.

iOS

دسته بندی ها: تکنولوووژی

دیدگاه ها