منو

عمدی بودن حریق «کاخ سرهنگ آباد» در اردستان


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری اردستان در استان اصفهان گفت: بر اساس اعلام کارشناس رسمی دادگستری در امورآتش نشانی، آتش سوزی کاخ سرهنگ آباد این شهرستان عمدی بوده است.

خبرگزاری ایلنا: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری اردستان در استان اصفهان گفت: بر اساس اعلام کارشناس رسمی دادگستری در امورآتش نشانی، آتش سوزی کاخ سرهنگ آباد این شهرستان عمدی بوده است.

محمدرضا صدوقی با اشاره به نظرکارشناس رسمی دادگستری در امور آتش نشانی گفت: بروز این آتش سوزی در بنای معروف به چهلستون اردستان عمدی و به قصد تخریب بوده به طوری که بین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد ریال به سازه چوبی این اثر تاریخی ارزشمند خسارت وارد شده است.

صدوقی از تهیه طرح ایمن سازی این اثر تاریخی خبردادوگفت: کارشناسان فنی میراث فرهنگی استان در پی این حادثه با حضور درمحل بنا ، طرح ایمن سازی و مرمتی را تهیه و برای بررسی و تصویب به شورای فنی میراث فرهنگی ارائه کرده اند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر استحکام بخشی وضعیت موجود آغاز شده گفت: برای مرمت وایمن سازی این کاخ ۱۵ میلیارد ریال از اعتبارات استانی در نظر گرفته شده که با مشخص شدن پیمانکار واجد شرایط ، اجرایی خواهد شد.

صدوقی درمورد وضعیت بیمه این عمارت تاریخی نیز گفت: همه بناهای تاریخی شاخص استان بیمه هستند ولی به دلیل عمدی بودن آتش سوزی ، این کاخ مشمول پرداخت خسارت بیمه نمی شود و موضوع از طریق مراجع قضایی در دست پیگیری است.

مرحله نخست مرمت این بنای تاریخی با مالکیت خصوصی در روستای سرهنگ آباد زواره ، با اعتبار دولتی ۵ میلیارد ریال اسفند پارسال انجام و تحویل مالک آن شد که صبح روز چهاردهم فروردین امسال بخش زیادی از سازه های چوبی این اثرملی از جمله ایوان بنا درآتش سوخت.

کاخ سرهنگ آباد معروف به کاخ چهلستون اردستان به اعتقاد کارشناسان ترکیبی از کاخ چهلستون اصفهان و باغ عفیف آباد شیراز است که در سال ۱۳۵۵ به شماره ۱۲۷۸ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در روستایی به همین نام از توابع دهستان سفلی بخش زواره در ۷۶ کیلومتری شرق اردستان قرار دارد.

منبع

دسته بندی ها: تکنولوووژی

دیدگاه ها