منو

فعال سازی هایبرنت در ویندوز ۸ و ۱۰

اگر از آن دسته کسانی باشید که عادت دارند کامپیوترشان را زیاد هایبرنیت کنند، احتمالا متوجه شده‌اید که نه ویندوز ۸ و نه ویندوز ۱۰ به طور پیش‌فرض در منوی پاور گزینه‌ای برای هایبرنیت ندارند. نگران نباشید! به راحتی می‌شود این گزینه را به این منو برگرداند. کافی است در ادامه‌ی این مطلب همراه با ای ماسیس باشید.

هایبرنیت چیست؟

کسانی که با مفهوم هایبرنیت آشنا نیستند شاید بپرسند هایبرنیت کردن کامپیوتر به چه معنا است؟

اکثر کاربران ویندوز با حالت خواب یا Sleep Mode آشنایی دارند. در این حالت کامپیوتر روشن است، اما انرژی کمتری مصرف می‌کند و هر زمان که کاربر بخواهد، کامپیوتر دوباره به حالت معمولی برمی‌گردد.

ximg_573c9bc688292.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.mNYYBxgX0h

 

هایبرنیت شدن کامپیوتر به نوعی به معنای فرو رفتن دستگاه به خوابی عمیق‌تر است. در این حالت به جای این‌که اطلاعات مربوط به وضعیت جاری کامپیوتر در حافظه‌ی رم نگهداری شود، این اطلاعات عیناً روی هارد ذخیره می‌شود. به این ترتیب کامپیوتر می‌تواند به صورت کامل خاموش شود و اصلاً برقی مصرف نکند. قبلاً وقتی کامپیوتر در این حالت قرار می‌گرفت، کمی طول می‌کشید تا روشن و دوباره آماده به کار شود. به این علت که مدت زمانی طول می‌کشید تا اطلاعات از روی هارد به حافظه‌ی رم منتقل شود. اما امروزه با حافظه‌های ذخیره‌سازی اس‌اس‌دی، بالا آمدن دستگاه از حالت هایبرنیت بسیار سریع‌تر است. به عبارت دیگر، اگر کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان از اس‌اس‌دی استفاده می‌کند، آن وقت هایبرنیت کردن دستگاه جنبه‌های منفی چندانی ندارد.

چگونه گزینه‌ی هایبرنیت را فعال کنیم؟

معلوم نیست چرا گزینه‌ی هایبرنیت در ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ به صورت پیش‌فرض غیر فعال است، اما به راحتی می‌توان آن را فعال کرد. در ویندوز ۸ دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید I را بزنید تا منوی تنظیمات باز شود. از این منو وارد کنترل پنل شوید و به قسمت Power Options بروید.

در ویندوز ۱۰، دوباره دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید I را بزنید تا اپ تنظیمات باز شود. در این قسمت وارد بخش System شوید و به زیرمنوی Power and Sleep بروید. در منوی مربوط به این قسمت، در پایین صفحه روی گزینه‌ی Additional power settings کلیک کنید. با این کار پنجره‌ی Power Options در کنترل پنل باز می‌شود.

برای باز کردن این پنجره در هر دو ویندوز ۸ و ۱۰ روش بسیار سریع‌تری وجود دارد. کافی است دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید R را فشار دهید تا پنجره‌ی Run باز شود. در نوار این پنجره دستور powercfg.cpl را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید.

ximg_573c9ff91f48a.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.HyMvbzRizI

 

از اینجا به بعد روش کار برای ویندوز ۸ و ۱۰ یکسان است.

در پنجره‌ی Power Options روی گزینه‌ی Choose what the power buttons do کلیک کنید.

ximg_573ca0ce4640d.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.TmEFltaLI3

در پنجره‌ی بعدی، روی گزینه‌ی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.

ximg_573ca16c47d63.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.P0_30EFwYl

 

در قسمت پایین این پنجره تیک مربوط به گزینه‌ی Hibernate: Show in Power Menu را فعال نمایید و روی دکمه‌ی Save Changes کلیک کنید.

ximg_573ca1e3866dd.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.RSVoyEx60t

 

اکنون می‌توانید پنجره‌های اضافی را ببندید. دکمه‌ی ویندوز را فشار دهید و روی آیکون پاور کلیک کنید. اکنون گزینه‌ی هایبرنیت را در این منو خواهید دید. برای اضافه شدن این گزینه به منوی پاور به ریستارت کردن کامپیوتر نیازی نیست.

ximg_573ca2bdc8890.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.URTCZb5h0z

 

از این به بعد هر وقت که منوی پاور را باز کنید، گزینه‌ی هایبرنیت را هم خواهید دید. کافی است روی آن کلیک کنید تا کامپیوترتان به خواب عمیق برود. دفعه‌ی بعد که کامپیوتر را روشن کنید، دقیقا در همان وضعیتی خواهد بود که آن را هایبرنیت کرده بودید.

دسته بندی ها: زندگی نو, ویژه

دیدگاه ها