منو

قلم زیستی برای پریت سه بعدی غضروف زانو

قلم زیستی برای پریت سه بعدی غضروف زانو

پژوهشگران بیمارستان سنت وینست ملبورن دستگاهی را ساخته اند که biopen یا قلم زیستی نام دارد.این قلم نوعی پرینت سه بعدی است و از جوهری استفاده میکند که با هیدروژل و سلول های بنیادی تولید شده.

handheld-3d-printing-biopen-draw-human-cells-cartilage-repair2

 

این پرینت سه بعدی یا قلم زیستی تکنیک تازه ای محسوب میشود زیرا معمولا تا قبل از شکافتن زانو شکل دقیق غضروف بیمار مشخص نمیشود اما حالا با این ابزار جراحان میتوانند با دقت مفصل را با استفاده از داربست های جراحی برای بیمار سفارش سازی کنند  و سپس آن را به صورت دائم و با پرتوی فرابنش سفت و سخت کنند.

BioPen-draws-living-cells-onto-wounds-to-help-them-heal-faster_dezeen_2

این قلم زیستی از پلاستیک  گرید پزشکی و تیتانیوم ساخته شده است و برای مشکلاتی که ممکن است در اتاق جراحی پیش آید بهینه سازی شده است.گرچه پزشکان چند سال پیش هم یک قلم زیستی مانند این را ساخته اند اما تغییرات قابل توجهی در قلم زیستی جدید ایجاد شده است.

index(3)

 

به گفته  پرفسور پیتر چونگ مدیر بخش استخوان بیمارستان وینسنت ملبورن توسعه این قبیل فناوری ها صرفا از تعامل میان دانشمندان و پزشکان میسر میشود و لازم است اهالی حوزه سلامت در وهله نخست مشکل را تشخیص داد و پژوهشگران و دانشمندان نیز راهکار لازم را برای آن ارایه نمایند.

بنا بر گفته این محققان احتمال زنده ماندن سلول های بنبادی در این روش بالغ بر ۹۷ درصد می باشد.از این وسیله میتوان در دیگر اشکال جراحی نیز استفاده کردو برای نمونه بافت های پوستی مورد نیاز را میتوان مطابق با شرایط بدنی بیمار با این قلم زستی تولید نمود.

maxresdefault

 

 

دسته بندی ها: سلامت

دیدگاه ها