منو

مقایسه هزینه زندگی در تهران، با شهرهای برتر دنیا

زندگی در پایتخت هر ماه تقریبا به اندازه ۱۰ شهر برتر دنیا خرج روی دست تان می گذارد.

روزنامه هفت صبح – علی هادی زاده: زندگی در پایتخت هر ماه تقریبا به اندازه ۱۰ شهر برتر دنیا خرج روی دست تان می گذارد.

طبق گزارش اخیر مجله اکونومیست که با همکاری موسسه زیرمجموعه ای شرکت یعنی ELU منتشر شده است، تهران سریع ترین رشد را بین شهرهای مناسب برای زندگی دارد. شهرهایی که در صدر آنها ملبورن استرالیا قرار داشته و در قعر آن شهر دمشق سوریه. با اینکه در بین ۱۴۰ پایتخت مناسب برای زندگی تهران در رتبه ۱۲۷ قرار گرفته است، ولی با گرفتن امتیاز ۵۰ از ۱۰۰ هر ساله در حال ارتقای رتبه خود بوده و در حال تبدیل شدن به یک شهر خوب برای زندگی است.

معیارهای تعیین یک شهر خوب برای زندگی بسیار متنوع بوده و عواملی مثل وضعیت سلامتی تا وضعیت آلودگی هوا و غیره را شامل می شود. ولی در این مطلب ما به سراغ وضعیت اقتصادی رفتیم تا ببینیم تهران به نسبت ۱۰ شهر برتر دنیا برای زندگی چه هزینه هایی برای یک نفر می تراشد و چقدر زندگی در تهران نسبت به دیگر شهرهای برتر دنیا اقتصادی است.

تهران

سرت سلامت تهران
تهران به عنوان شهری که سریع ترین رشد کیفی را در بین شهرهای مناسب برای زندگی دارد، از لحاظ هزینه های شهری گران قیمت محسوب می شود. میانگین درآمد در این شهر حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. میانگین هزینه اجاره هر خانوار تهرانی حدود ۲۴ هزار تومان به ازای هر مترمربع حساب شده است. یعنی برای یک آپارتمان ۷۰ متری حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت می کنید.
قبض های خدماتی در تهران ارزان هستند و مجموعه هزینه های آب و برق و گازتان معمولا حدود ماهی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان تمام می شود. هزینه های رفت و آمد در تهران بسیار متغیر است و بستگی به این دارد که از خودرو و حمل و نقل عموی استفاده کنید. ولی با خودرو حدود ۴۸۰ هزار تومان در ماه و با حمل و نقل عمومی چیزی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان باید پرداخت کنید. یک وعده غذایی ساده در تهران نیز تقریبا حدود ۱۵ هزار تومان برای شما آب می خورد.

شهر هامبورگ آلمان

لقب «دروازه ورود به جهان» برای هامبورگ اگرچه کمی جسورانه است، اما دومین شهر بزرگ آلمان و بزرگ ترین بندر اروپا، هیچ وقت یک شهر کم ادعا نبوده است؛ هامبورگ از قرون وسطا تاکنون در تجارت جهانی نقش آفرینی کرده و هنوز هم به عنوان یک شهر ثروتمند در اروپا شهرت دارد.
هامبورگ ترکیبی از فضای یک شهر مدرن همراه با جاذبه های دریایی منحصر به فرد و مناظر فوق العاده زیبا است. برای گشت و گذار در هامبورگ همیشه زمان کم می آورید، زیرا تفریحات این شهر سبز تمامی ندارد. در هامبورگ، دو هزار و ۳۰۰ پل زیبا و دیدنی وجود دارد که این رقم از مجموع پل های ونیز و آمستردام هم بیشتر است.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
اجاره: ۸۹۵ دلار، حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۲۶۷ دلار، حدود یک میلیون تومان
هزینه های رفت و آمد: ۹۸ دلار، حدود ۳۸۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۳ دلار، حدود ۵۱ هزار تومان

شهر هلسینکی فنلاند

هلسینکی یکی از شهرهایی است که در سواحل خلیج فنلاند و در اواسط قرن شانزدهم ساخته شده است. امروزه پایتخت فنلاند یک منطقه شهری مدرن و زیبایی است که حدود ۱.۴ میلیون نفر جمعیت دارد. هلسینکی به خاطر معماری خیره کننده اش مشهور است که در ترکیب با خیابان هایی در سطح جهانی و مناظر زیبایی که در شب به وجود می آیند، دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد.
شهری تمیز، بسیار سازمان دهی شده و البته گران، از دیدگاه اغلب گردشگران، هلسینکی به گرانی شهری همچون استکهلم نیست، اما در مقایسه با شهرهای نزدیک اروپایی گران تر محسوب می شود.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۲۹۳۰ دلار، حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
اجاره: ۱۱۳۸ دلار، حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۱۶۲ دلار، حدود ۶۴۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۶۵ دلار، حدود ۲۵۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۴ دلار، حدود ۵۵ هزار تومان

شهر آکلند نیوزیلند

آکلند نیوزیلند در سال ۱۳۵۰ بعد از میلاد مسیح به دلیل حاصل خیز بودن توسط قبیله مائوری ساخته شد، بعد از ورود اروپایی ها، جنگ هایی در این منطقه درگرفت و بسیاری از آثار تاریخی و سنت های فرهنگی این منطقه برای همیشه از بین رفت. امروزه آکلند با جمعیتی نزدیک به یک و نیم میلیون نفر تقریبا یک سوم جمعیت نیوزیلند را در خود جای داده است و به همین علت است که یکی از نام های آکلند ابرشهر است. شهر آکلند نیوزیلند دارای بزرگترین بندر در نیم کره جنوبی است. این شهر بالاترین سرانه قایق های بادبانی در جهان را داراست و یکی از امن ترین شهرهای جهان است.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۲۹۲۱ دلار، حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
اجاره: ۱۲۵۲ دلار، حدود چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۱۳۴ دلار، حدود ۵۲۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۱۴۶ دلار، حدود ۵۷۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۱ دلار، حدود ۴۳ هزار تومان

شهر پرت استرالیا

پرت، بزرگ ترین شهر استرالیای غربی و چهارمین شهر بزرگ استرالیا، در دوازدهم ژوئن سال ۱۸۲۹ میلادی توسط کاپیتان جیمز استرلینگ به عنوان مرکز مستعمره رودخانه سوان تاسیس شد و رفته رفته به سمت شهری تمیز، دوستانه، قابل دسترس و زیبا توسعه یافت. پرت امروزه به میزان مهمی برای انجام انواع فعالیت های تفریحی و س احلی تبدیل شده است. این شهر در لبه اقیانوس هند قرار دارد، از این رو مرکز تجارتی و گردشی مهم و رقیب سیدنی و ملبورن محسوب می شود، با این وجود تا حدی می توان آن را دورافتاده ترین شهر بزرگ جهان نامید.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۳۴۴۴ دلار، حدود ۱۳ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان
اجاره: ۱۳۰۶ دلار، حدود پنج میلیون و ۴۲۵ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۱۳۴ دلار، حدود ۵۳۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۱۰۳ دلار، حدود ۴۰۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۵ دلار، حدود ۵۹ هزار تومان


شهر آدلاید استرالیا

این جزیره در سال ۱۶۲۷ توسط دریانوردان هلندی مشاهده شد اما تا دو قرن بعد مورد توجه قرار نگرفت. در سال ۱۸۳۴ دولت بریتانیا قانونی تصویب کرد که به موجب آن استرالیای جنوبی به عنوان ایالتی مستقل شناخته شد و کم کم ساکنان آزاد (و نه محکومین) به آنجا رفته و شهر آدلاید را پایه گذاری کردند. آدلاید مرکز ایالت استرالیای جنوبی و پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا است. آدلاید در میان شهرهای استرالیا دارای تمیزترین و پاکیزه ترین آب و هوا بوده و میزان آلودگی در این شهر در حدود صفر است. از اواسط قرن ۱۹ میلادی، آدلاید با نام «شهر کلیساها» شناخته می شود.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۲۸۴۹ دلار، حدود ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
اجاره: ۱۲۳۷ دلار، حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۲۲۵ دلار، حدود ۸۸۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۹۶ دلار، حدود ۳۸۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۳.۵ دلار، حدود ۵۳ هزار تومان

شهر کلگری کانادا

این شهر در جنوب غربی کشور کانادا قرار دارد و مرکز انرژی و فعالیت های نفتی در شمال قاره آمریکا محسوب می شود. شهر کالگری با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کانادا و پرجمعیت ترین شهر آلبرتا است. در این شهر زبان انگلیسی زبان روزمره به شمار می آید ولی کارمندان دولتی موظف به تسلط بر زبان فرانسه نیز هستند. کالگری امکانات تفریحی متعددی را با هزینه کم در اختیار گردشگران می گذارد. گشت و گذار در پارک های متعدد و صعود از قله ها و ارتفاعات اطراف شهر از تفریحات متنوعی است که در این شره می توانید از آنها لذت ببرید.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۳۱۲۰ دلار، حدود ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
اجاره: ۹۵۰ دلار، حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۱۴۴ دلار، حدود ۵۷۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۸۱ دلار، حدود ۳۲۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۲ دلار، حدود ۴۷ هزار تومان

شهر تورنتو کانادا

تورنتو که در ابتدا متعلق به بریتانیا بود، از سال ۱۷۹۳ شکل شهری به خود گرفت و در سال ۱۸۳۴ به عنوان شهری مستقل، تشکیل شد. این شهر که مرکز استان انتاریو به شمار می رود، پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهر کشور کانادا نیز محسوب می شود. این شهر چندملیتی، علاوه بر جاذبه های شهری، از مراکز مهم اقتصادی و تجاری در جهان است. تورنتو با پیشرفت چشمگیر خود در سال های اخیر، به یکی از مقاصد گردشگری و حتی مهاجرتی تبدیل شده است. نام «تورنتو» از واژه ای سرخپوستی (Tkaronto) به معنی «محلی که درختان در آب می رویند» وام گرفته شده است.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۲۸۳۰ دلار، حدود ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
اجاره: ۱۳۴۵ دلار، حدود سه میلیون و ۵۳۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۱۰۳ دلار، حدود ۴۰۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۱۱۷ دلار، حدود ۴۶۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۲ دلار، حدود ۴۷ هزار تومان

شهر ونکوور کانادا

ونکوور شهری ساحلی در ایالت بریتیش کلمبیا (British Columbia) در کشور کانادا است. این شهر حدود ۲.۳ میلیون نفر جمعیت دارد و سومین کلان شهر بزرگ کشور و پرجمعیت ترین شهر در کانادای شرقی است. شهر ونکوور با ۶۴۰ هزار نفر جمعیت، هشتمین شهر بزرگ در بین شهرهای کانادایی بوده و در سال ۱۸۸۶ رسما به یک شهر مستقل تبدیل شده است. بیش از ۴۰ درصد از جمعیت ونکوور، انگلیسی تبار و ۳۰ درصد فرانسوی هستند و عده زیادی آلمانی، ایرانی، هلندی و اوکراینی نیز در این شهر زندگی می کنند.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۲۴۷۰ دلار، حدود ۹ میلیون و ۷۰۰هزار تومان
اجاره: ۱۴۴۳ دلار، حدود پنج میلیون و ۶۸۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۶۴ دلار، حدود ۲۵۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۷۵ دلار، حدود ۲۹۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۲ دلار، حدود ۴۷ هزار تومان

شهر وین اتریش

وین را می توان یکی از بهترین و بزرگترین شهرهای اروپایی نامید. این شهر برای قرن ها پاتوق حاکمان هابزبورگ امپراطوری اتریشی- مجارستانی بوده است. این امپراطوری سال ها پیش از بین رفته است، اما باقی مانده های آن تاکنون به خوبی حفظ شده اند. وین شهری است پر از افتخارات هنری گذشته که به لطف میراث فرهنگی نوابغ هنری به جا مانده است. شهری پر از معماری های تاریخی که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. وین در اغلب طول سال آب و هوایی مطلوب دارد و مشخصا تابستان با وجود بهترین آب و هوا شلوغ ترین فصل به شمار می رود.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه
درآمد: ۲۲۴۷ دلار، حدود هشت میلیون و ۸۵۰ هزار تومان
اجاره: ۹۳۹ دلار، حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۲۰۵ دلار، حدود ۸۰۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۵۳ دلار، حدود ۲۰۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۱ دلار، حدود ۴۳ هزار تومان

شهر ملبورن استرالیا

اگر به ملبورن سفر کنید احتمالا هیچ وقت یک فرد نیازمند را در کوچه های این شهر نخواهید دید. این طبیعی است اما بد نیست بدانید که ملبورن، قابل زیست ترین شهر برای زندگی در دنیا است! این به آن معناست که استاندارد زندگی در این شهر به اندازه ای بالاست که هیچ جای دیگری برای زندگی کردن در این کره خاکی بهتر از ملبورن نیست. پنج معیار اصلی برای انتخاب این شهر شامل ثبات، مراقبت های بهداشتی، فرهنگ، محیط زیست و تحصیلات می شود. جالب است بدانید تقریبا نصف جمعیت ملبورن در این شهر و حتی در استرالیا به دنیا نیامده اند.
سرت سلامت تهران
میانگین هزینه های ماهانه

درآمد: ۳۳۹۳ دلار، حدود ۱۳ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان
اجاره: ۱۳۳۷ دلار، حدود پنج میلیون و ۲۶۰ هزار تومان
قبض های خدماتی: ۱۶۰ دلار، حدود ۶۳۰ هزار تومان
هزینه های رفت و آمد: ۱۱۵ دلار، حدود ۴۵۰ هزار تومان
یک وعده غذایی: ۱۲دلار، حدود ۴۷ هزار تومان

منبع

دسته بندی ها: سبک زندگی

دیدگاه ها