منو

نحوه عملکرد سیستم گرمایشی و هوای مطبوع هوشمند (HVAC)

نحوه عملکرد سیستم گرمایشی و هوای مطبوع هوشمند (HVAC)

امروزه گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع توسط دستگاه ها غول حجیم انجام نمی شود. بلکه با هوشمند سازی سیستم های گرمایشی و هوای مطبوع این امر براحتی انجام می شود. در بیشتر مواقع به منظور تهویه هوای راه پله ها در دو شفت شمالی و جنوبی مجموعه ایی از فن های تخلیه استفاده می شود که با توجه به نیاز در شرایط مختلف هوای راه پله ها را تخلیه می کند. با توجه  به ابعاد کار تجهیزات موتورخانه، سیستم گرمایشی و هوای مطبوع هوشمند بدین شکل عمل می کند:

  • سیستم گرمایش هوشمند با داشتن یک منبع دیرایتورو یک منبع کندانس یا یک دستگاه بویلر بخار که وظیفه تامین آب داغ بخش های مختلف و عمدتا استخر و سونا و آب گرم مصرفی طبقات را بر عهده دارد، عمل می کند.
  • تامین کننده آب داغ مبدلهای حرارتی (Hot Water Boiler) 1) دارای یک دستگاه بویلرآب داغ، مدار هواسازها و فنکوئل ها، منابع آب گرم مصرفی جهت طبقات اداری و مصارف محلی در دیگر طبقات هستند.
  • به منظور تامین آب سرد ۲ دستگاه چیلر جذبی با ظرفیت مناسب فرض می شود که با ۲ عدد برج خنک کن در طبقه همکف یا بام به یکدیگر متصل شده اند و در مدار این تجهیزات ۲ منبع انبساط بسته استفاده می شود.
  • در این سیستم DHWG با هدف تامین آب گرم مصرفی حداقل از ۴ منبع تامین آب گرم استفاده می شود.
  • HEXبا هدف تامین آب داغ مصرفی در مصارف استخر و سونا از حداقل ۲ مبدل حرارتی که یکی از آنها در طبقه استخر قرار دارد را به کار می برد.
  • در سیستم گرمایشی و هوای مطبوع هوشمند، عموما ساختمان های بزرگ دارای ۴ مخزن بزرگ هستند که یکی برای ذخیره آب سیستم اطفا حریق و دیگری به منظور ذخیره آب شهر و ذخیره سوخت موتورخانه و دیزل ژنراتور و یک مخزن فاضلاب در طبقه منفی ۵ استفاده می شود.
  • به منظور تامین هد گردش آب داغ و یا سرد مدارات مختلف موتورخانه و سیستم اطفا و یا تقویت فشار مدارات مختلف، مجموعه ای از پمپ های با هدهای مختلف و تیپ ها مختلف به کار برده می شود.

خانه هوشمند

 

دسته بندی ها: زندگی نو

دیدگاه ها