منو

نسل پنجم اینترنت در ژاپن اتفاق خواهد افتاد

اینترنت را بابد بزرگترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا شده است. ریشهٔ این شبکهٔ عظیم جهانی به دههٔ ۱۹۶۰باز می‌گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متّحدهٔ آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه‌گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه‌گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دههٔ ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول در بیاید. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فناوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است

زمانی که بسیاری از کشورها مشغول راه اندازی خدمات ۴G LTE به کاربرانشان هستند، نسل پنجم اینترنت نیز به آرامی در گوشه و کنار جهان در حال متولد شدن و آغاز به کار است. اما برای دست یافتن به این سرعت و تکنولوژی مسیر زیادی باقی نمانده و کاربران با به بروز رسانی اسمارت فون های خود می توانند از سرعت های بالاتر بهره مند شوند.

تکنولوژی ۵G همزمان با بازی های المپیک توکیو در سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز خواهد شد. شرکت مخابراتی NTT DoCoMo ژاپن امیدوار است تا اولین شرکتی باشد که نسل پنجم اینترنت پرسرعت را در زمانی که ورزشکاران و مخاطبان بین المللی از سراسر جهان در ژاپن گرد هم می آیند را در اختیار کاربرانش قرار داده و به راه اندازی نسل جدیدی از ارتباطات بپردازد.

در حقیقت، آنها در حال آماده سازی و بهره برداری از این تکنولوژی جدید هستند. NTT DoCoMo غول ارتباطات ژاپنی به تازگی اعلام کرده، آزمایشات ۵G در محیط های واقعی با موفقیت انجام شده اند.

در دو ماه گذشته، این شرکت با همکاری همراهان سخت افزاری خود که عبارتند از نوکیا، سامسونگ، اریکسون، هوآوی و  Fujitsu آزمایشات متعددی را برای عملی شدن این تکنولوژی آغاز کرده بودند. با استفاده از این سیستم جدید، امواج رادیویی در یک جهت خاص متمرکز شده و تکنولوژی ردیابی این جهت را به سمت دستگاه های اسمارت فون کنترل می کند. این شرکت اعلام کرده که سرعت انتقال داده های تلفن همراه حداقل تا ۲ Gbps گیگابایت در ثانیه خواهد بود.

در یکی از آزمایش ها که در ماه اکتبر انجام شده بود، شرکت ژاپنی chic Roppongi Hills موفق به انتقال داده ها با سرعت فوق العاده ۲ گیگابایت در ثانیه شده بود. اخیرا سامسونگ در کره جنوبی نیز موفق به انتقال داده ها با سرعتی در حدود(۲.۵) Gbps (گیگابایت در ثانیه) در درون وسایل نقلیه و با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت شده بود.

شرکت مخابراتی DoCoMo اعلام کرده که با همکاری Fujitsu از یک سیستم چند پایه و با موفقیت به سرعت میانگین ۱۱ گیگابایت در ثانیه و در میان چهار اسمارت فون جداگانه دست یافته اند. این موضوع در حالی است که سرعت بالای ۴G حدود ۱۲ مگابایت در ثانیه در دنیای واقعی است.

تکنولوژی ۵G از توانایی ارائه تصاویر هولوگرافی نیز برخوردار است.

دسته بندی ها: تکنولوووژی, منتخب

دیدگاه ها