منو

پایان کار برای ویندوز ۱۰ موبایل؟؟

اخیرا مقالات زیادی پیرامون توقف پشتیبانی مایکروسافت از پلتفرم موبایلی خود یعنی ویندوز ۱۰ موبایل در منابع خبری منتشر می شود اما به نظر می رسد چنین مقالاتی تنها بزرگ نمایی و تبلیغات منفی علیه این پلتفرم می باشند. اگر اندکی واقع بین تر باشیم و مسئله را موشکافانه تر ببینیم خواهیم دید هدف مایکروسافت از ایجاد ویندوز موبایل کاملا متفاوت از سیاست های دو رقیب اصلی خود یعنی گوگل و اپل، حداقل تا کنون بوده است.

مایکروسافت تسلیم نشده و سیستم عامل خود را نیز رها نمی کند. اما مسلما رقابت با محوریت اپلیکیشن ها را به دو رقیب خود واگذار کرده و در حال تلاش برای رفع نیازهای عمومی کاربران تا حد امکان است. در این دوران سخت، مایکروسافت هزینه های زیادی برای جذب توسعه دهندگان کرد، تا جایی که مبالغی را نیز برای ارائه برخی نرم افزارهای محبوب در اکوسیستم ویندوز ۱۰ پرداخت کرد. تلاش دیگر مایکروسافت در جذب برنامه نویسان انتشار نرم ابزارهای کمکی برای پورت کردن برنامه های iOS به ویندوز یونیورسال است که تا کنون موفقیت چندانی را کسب نکرده است.

تری میرسون ریس بخش ویندوز مایکروسافت در مصاحبه ای که با سایت The Verge انجام داد، بیان کرد:

اگر به دنبال پلتفرم موبایل با تعداد کاربران زیاد هستید، آن پلتفرم ویندوز ۱۰ موبایل نیست. ویندوز موبایل اکوسیستمی نیست که من امید داشته باشم تا سال آینده تعداد زیادی برنامه نویس به خود جذب کرده باشد.

همچنین تری میرسون در پی نگرانی شرکای سخت افزاری خود درباره عدم پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۱۰ موبایل، ایمیلی را برای آنها ارسال کرد که حاوی متن زیر بود:

ما بدنبال توسعه نسلی نوین در این حوزه هستیم. می خواهم مجددا تاکید کنم که ما از ارزشمند بودن این محصول نزد شرکای تجاری خود آگاهیم و قطعا آن را تا مدت های طولانی پشتیبانی خواهیم کرد.

ویندوز موبایل

اما اندکی بعد مایکروسافت بخش تولید موبایل غیر هوشمند خود را به فروش رساند و سبب ایجاد نگرانی مجدد در میان کاربران و تولیدکنندگان موبایل گردید. تری میرسون در پاسخ نگرانی ها از سوی کاربران و شرکای تجاری عنوان کرد:

موفقیت پلتفرم ویندوز موبایل ۱۰ در گرو همکاری با شرکای تجاری خواهد بود که به امنیت، مدیریت منابع و کوانتینیوم اهمیت می دهند و ما  به تلاش هایمان در بخش موبایل ادامه می دهیم.

در هر سه مورد، میرسون تنها به شرکای تجاری خود اشاره می کند. اما دلیل تاکید آنها بر شرکای خود را می توان تنها در موضوع مهم حاشیه امنیت فروش دانست. کوانتینیوم و مدیریت عالی در ویندوز ۱۰ موبایل می تواند نکات مثبتی باشند اما این موارد به تنهایی برای کاربران عادی کافی و شاید مورد نیاز نباشد. به عبارتی مایکروسافت توان مبارزه با گوگل و اپل در تعداد برنامه های کاربر پسند را نداشته و حتی با هزینه هایی که برای تیم های توسعه دهنده می کند، آنها نیز پس از ارائه چند نسخه و بروزرسانی نرم افزار را به حال خود رها می کنند.

اما در سوی دیگر کاربران تجاری نیازی به برنامه های عمومی نداشته و تنها به قابلیت های اصلی، کوانتینیوم، امنیت و مدیریت منابع و اطلاعات نیازمندند و مایکروسافت تمام تلاش خود را برای جذب شرکت های تجاری و کارکنان آنها به کار گرفته است. در این حوزه تجارت، عدم وجود نرم افزار های سرگرمی و اجتماعی چندان نکته منفی تلقی نگشته و بر عکس از دیدگاه بسیاری از مدیران این کمبود از نکات مثبت نیز بشمار می آید.

به این ترتیب مایکروسافت فعلا میدان نبرد نرم افزاری را به دو رقیب سرسخت خود می سپارد و خود سیاستی دیگر را در پیش می گیرد. سیاستی بزرگ و طولانی مدت که می تواند به یک امپراتوری در این بخش خالی از بازار تبدیل شود. کوانتینیوم بزرگترین مزیتی است که می تواند ویندوز ۱۰ موبایل را در این مسیر به سرعت به پیش ببرد.

 نکته مثبت دیگری که در اکوسیستم مایکروسافت می تواند موفقیت ویندوز ۱۰ موبایل را در میان مشتریان تجاری تضمین کند، برنامه های یونیورسال یا یکپارچه می باشد. این ویژگی به توسعه دهنده اجازه می دهد تنها با یک بار کد نویسی، نرم افزار تولید شده را برای دستگاه های دسکتاپ، اکس باکس، هالو لنز و ویندوز موبایل منتشر سازد و سپس تعاملی که میان دستگاه های این اکوسیستم ایجاد می شود بسیار شگفت انگیز خواهد بود. به این ترتیب، مایکروسافت به گونه ای دیگر نرم افزارهای موبایل خود را تامین خواهد کرد و هم چنین در آینده با وجود تعداد فراوان کاربر تجاری می تواند برنامه نویسان بیشتری را به اکوسیستم خود جذب کند. همانگونه که در چند وقت اخیر شاهد آغاز این جریان طولانی هستیم و شرکت های مختلف اقدام به ارائه نرم افزارهای خود کرده اند.

اما مایکروسافت برگ برنده دیگری نیز در آستین خود پنهان کرده است. نسل جدید نرم افزار یعنی بات ها. فریم ورک بات ها (Bot Framework) در کنفرانس بیلد اخیر معرفی شده اند و هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده اند. ساتیا نادلا مدیر عامل مایکروسافت در کنفرانس بیلد درباره بات ها گفت:

 برای تعامل با کاربرانتان در هر نقطه دنیا، بات های هوشمند متصل به شبکه بسازید. بات ها نسل جدید نرم افزارند.

بات

نادلا در کنفرانس بیلد از جایگزینی بات ها به جای نرم افزار ها در آینده نزدیک خبر داد. بات های متصل به شبکه  و سرویس های آنلاین همانند کورتانا، آفیس ۳۶۵ یا سایر سرویس های سوم شخص موجود در پلتفرم مایکروسافت، توانایی کارهایی را دارند که پیاده سازی آنها در نرم افزار های سنتی غیر ممکن به نظر می رسد و این دقیقا همان  چیزی است که به نام نسل آینده پردازش موبایلی شناخته می شود.

بنابراین به این زودی نباید بدنبال تحول نرم افزاری در پلتفرم ویندوز ۱۰ موبایل بود. اما توجه کنید با توجه به روندی که مایکروسافت برای جذب برنامه نویسان گرفته و همچنین پس از معرفی ربات ها و معرفی نسل جدید نرم افزار و پردازش موبایلی، مایکروسافت جلوتر از دو رقیب خود قرار خواهد گرفت.

دسته بندی ها: ویژه

دیدگاه ها