منو

چرا پرندگان هیچ‌وقت با هم تصادف نمی‌کنند؟

به گزارش ای ماسیس :

پرندگان همیشه از برخورد با یکدیگر اجتناب می‌کنند. حتی اگر به نظر برسد که آنها در مسیر تصادف با یکدیگر پرواز کنند، باز هم چنین اتفاقی نمی‌افتد.

مجله دیجی کالا – زهرا غلامی: پرندگان همیشه از برخورد با یکدیگر اجتناب می‌کنند. حتی اگر به نظر برسد که آنها در مسیر تصادف با یکدیگر پرواز کنند، باز هم چنین اتفاقی نمی‌افتد.
چرا پرندگان هیچ‌وقت با هم تصادف نمی‌کنند؟

محققان دانشگاه کویینزلند می‌خواستند ببینند که چطور این اتفاق می‌افتد. استدلال آنها این بود که پرنده‌ها برای اینکه این مهارت‌ها را داشته باشند، باید میلیون‌ها سال پیش تکامل پیدا کرده باشند. و این احتمال هم وجود دارد که بتوانیم درباره اجتناب از برخوردهای هواپیمایی از آنها یاد بگیریم. پرواز برای انسان‌ها پدیده‌ی جدیدی است.

محققان ۱۰ پرنده، به خصوص طوطی‌ها را مورد مطالعه قرار دادند. آنها پرنده‌ها را در دو سر یک تونل قرار دادند و پرندگان روی هم ۱۰۲ بار پرواز کردند. محققان پی بردند که از بین آن ۱۰۲ پرواز، هیچ‌یک از آنها به تصادف منجر نشد.

علاوه بر این، پرندگان همیشه با چرخیدن به سمت راست از برخورد جلوگیری می‌کردند. در برخی موارد آنها ارتفاع‌شان را تغییر دادند تا در یک سطح نباشند.

«مندیام اسرینیواسان»، نویسنده این پژوهش می‌گوید: «هر چه ترافیک‌ هوایی شلوغ‌تر می‌شود، نیاز به سیستم‌های اتوماتیک قدرتمند برای هواپیماهای سرنشین‌دار و بدون سرنشین بیشتر می‌شود. بنابراین ما باید درس‌های واقعی از طبیعت یاد بگیریم.»لینک منبع

دسته بندی ها: راز های علم

دیدگاه ها