منو

چهارده بایدی که باید از Android Marshmallow بدانید

چهارده بایدی که باید از Android Marshmallow بدانید

در این مقاله قصد بر آن است تا ترفندهایی کاربردی را در چگونگی بهره وری از Android Marshmallow ارائه گردد:

۱) حذف برنامه ها (App) از صفحه خانگی یا app drawer خود

در Android Marshmallow قادر خواهید بود تا برنامه ای (app) را از روی صفحه اصلی خود و یا app drawer از طریق فشردن مستمر آن حذف نمائید. در بالای صفحه گزینه هایی را برای Remove یا Uninstall میتوانید ببینید. راحت ترین روش کشیدن آن (Drag) به سوی قسمت مورد هدف خود خواهد بود.

Android-Marshmallow-001

۲) فعالسازی گزینه های Developer

Developer و گزینه های تنظیمی آن، چیز جدیدی محسوب نمیشوند، اما چند امکان جدید به Android Marshmallow اضافه شده است. برای دسترسی به گزینه های Developer، وارد Settings > About Phone شده و بر روی Build Number هفت بار ضربه زده تا زمانیکه اعلانی به شما اطلاع دهد که در حال حاضر یک توسعه دهنده (Developer) میباشید.

به مرحله قبلی بازگشته و گزینه های مربوط به Developer که در قسمت سمت راست و بالای بخش About Phone موجودند را مشاهده نمائید.

در این بخش قادر خواهید بود USB Debugging ،OEM unlocking یا Show touches را فعال نمائید و یا به قابلیتهای دیگری نیز دسترسی داشته باشید.

Android-Marshmallow-002

۳) تخصیص حق دسترسی (Permission) یک برنامه به صورت انحصاری

در حال حاضر اندروید امکان مدیریت پرمیژنی خاص برای یک نرم افزار (app) را برقرار میسازد تا به سادگی بتوانید پرمیژنهایی را بدان تخصیص دهید/ندهید.

همچنین قادر خواهید بود لیستی از پرمیژنهای اعطا شده به هر یک از برنامه ها (App) را مشاهده نمائید. بنابراین میباید به Settings > Apps رفته و در گوشه سمت راست و بالای صفحه ضربه بزنید و وارد بخش Advanced > App Permissions شوید.

Android-Marshmallow-0003

۴) سفارشی سازی Quick Settings با استفاده از System UI Tuner

برای فعالسازی System UI Tuner، منوی Quick Settings را به پائین هدایت کرده و بر روی دکمه تنظیمات ضربه زده (چرخ دنده) و به مدت پنج ثانیه بر روی آن نگه دارید. سپس گزینه Yes را برگزیده تا دکمه System UI Tuner را در فهرست Settings خود مشاهده نمائید.Android-Marshmallow-004

شما قادر خواهید بود گزینه هایی (tiles) را با فشردن + در قسمت پائین اضافه نمائید و یا با عمل ضربه و کشیدن (tap and drag) چیدمان آن را به دلخواه تغییر دهید. نهایتا تغییرات در منوی Quick Settings منعکس خواهد شد.

Android-Marshmallow-005

۵) آشنایی بیشتر با RAM Manager

ابتدا وارد بخش Settings > Memory > Memory used by apps شده تا لیستی از تمامی برنامه هایی که از Memory بهره میبرند، نمایان گردند. ضربه زدن به یکی از موارد موجود، اطلاعاتی در رابطه با چگونگی متوقف ساختن برنامه ها (بطور دستی) را به شما ارائه میدهد. مرور این قسمت، هر چند وقت یکبار کمک بسزایی در پی بردن به اینکه RAM شما بطور طبیعی در حال فعالیت است یا از روال عادی خود خارج شده، خواهد بود.

Android-Marshmallow-006

۶) یافتن زبانه های Downloaded، Running و Disabled مربوط به Appها

RAM Manager خانه دومی برای زبانه Running نیز محسوب میگردد که در نسخه های قبلی در بخش Settings Apps موجود است. بر خلاف نسخه های قبلی اندروید، Android Marshmallow لیست برنامه های خود را به زبانه های Downloaded، Running و Disabled تفکیک ننموده است. به بیان دیگر وظایف زبانه Running به عهده RAM Manager بوده و گزینه های All و Disabled واقع در منوی کشویی، دسترسی هایی را برای appهای غیرفعال شده ارائه میدهد. بطور پیشفرض Settings > Apps معادلی برای زبانه All نرم افزارها (apps) میباشد.

Android-Marshmallow-007

۷) دسترسی خودکار به لینکها

Android Marshmallow به شما این امکان را میدهد که از طریق انواع خاصی از لینکها به appهای مورد نیاز خود دسترسی یابید. بطور مثال تمام لینکهای سایت فیسبوک میتوانند بطور خودکار از طریق Tinfoil یا هر نرم افزار فیسبوک واسطه ای گری قابل گشودن باشند. برای انجام این کار میباید وارد بخش Settings > Apps گشته و در گوشه بالای سمت راست ضربه زده و سپس Advanced > App Links را برگزینید. پس از آن میتوانید از دامنه هایی خاص و بطور خودکار لینکهای قطعی را تنظیم نمائید.

Android-Marshmallow-008

۸) نادیده گرفتن مصرف بهینه باتری

درایورهای Android Marshmallow دارای ویژگی جدیدی تحت عنوان Doze هستند بطوریکه در زمانی که گوشی یا تبلت شما غیرفعال است، قابلیت hibernate شدن را دارا هستند.

میتوانید برای برخی از برنامه ها تنظیماتی را اعمال کنید تا خصیصه فوق بر روی آنها کارساز نباشد! برای انجام این کار میباید وارد بخش Settings > Battery شده و بر روی منوی بالا سمت راست ضربه زده و Ignore optimizations را برگزیده و برنامه هایی (apps) را که مایلید تغییرات بر روی آن اعمال گردند را نیز انتخاب نمایید.

همینطور از طریق مسیر Settings > Apps > overflow menu > Advanced > Ignore optimizations نیز قادر خواهید بود به محل مورد نظر برای انجام تنظیمات برسید.

Android-Marshmallow-009

 ۹) فعالسازی Google Now از صفحه قفل

شما میتوانید از Google Now برای آنکه بتوانید صدای کسی را بشنوید بهره ببرید. (و بسیاری از خصیصه های دیگر) بنابراین میانبر شماره گیر را از دست نخواهید داد.

در گوشه سمت چپ پائین صفحه قفل ضربه زده تا Google Now آماده دریافت فرمان صوتی گردد.

۱۰) لذت بردن از Google Now در Tap

Google Now در Tap ویژگیهای موردپسندی را در Android Marshmallow به ارمغان می آورد. با انتخاب متن و فشردن طولانی مدت دکمه Home قادر خواهید بود تا Google Now را در Tap بیاورید.

Android-Marshmallow-010

۱۱) غیرفعال کردن اعلانات Peeking

Peeking ویژگی است که اجازه میدهد تا اعلانات بصورت Pop up بر روی بالای صفحه نمایش نمایان شوند. البته قبلا این ویژگی در Android Lollipop معرفی شد، اما از آنجائیکه توسعه دهندگان تمایل دارند که بطور پیشفرض Peeking موجود باشد، Android Marshmallow اختیار تصمیمگیری را در فعال بودن/نبودن این ویژگیبه عهده کاربر قرار داده است.

وارد Settings > Sound & Notifications > App Notifications شده و app مورد نظر خود را انتخاب کرده، سپس Allow peeking را به گونه ای که مایلید (بصورت فعال/غیرفعال) تغییر دهید.

Android-Marshmallow-011

۱۲) درباره Android Marshmallow Easter Egg

Android Marshmallow Easter Egg یکی از بیهوده ترین و در عین حال سرگرم کننده ترین بخشهای نسخه جدید اندروید میباشد. شما بسادگی خواهید توانست وارد Settings > About Phone شده و برای یافتن آن چندین بار بر روی Version Number ضربه بزنید.

در Marshmallow بر روی شماره نسخه ضربه زده تا نمادی گرافیکی از یک نامه بصورت حرف الفبای M بر روی صفحه ظاهر گردد. زمانیکه دوباره بر روی آن ضربه میزنید، شکل آنتن اندروید را به خود خواهد گرفت.

Android-Marshmallow-012

۱۳) دسترسی به فایل منیجر Marshmallow

برای دسترسی به فایل منیجر Marshmallow میباید وارد بخش Settings > Storage & USB > Explorer شوید. البته برنامه مدیریت فایل ES File Explorer نیز میتواند بطور پیشرفته تر همین عمل را انجام دهد.

Android-Marshmallow-013

۱۴) تسلط بیشتر بر Bluetooth

GPS سیستم کاملی نمیباشد؛ چرا که قادر نیست همواره محل کنونی شما را مشخص نماید. در Android Marshmallow خواهید توانست GPS خود را با استفاده از فناوری Bluetooth تنظیم نمائید.

به بخش Settings > Location رفته و بر روی آیکون سه نقطه و سپس Scanning ضربه زده و در صفحه بعدی Bluetooth scanning را فعال نمائید.

زمانیکه این کار انجام شد بر روی دکمه بازگشت و سپس Mode ضربه بزنید. پس از آن High-accuracy یا Battery saving mode را برای استفاده از تنظیمات جدید برگزینید.

Android-Marshmallow-014

امید است که این آموزش مفید بوده باشد.

دسته بندی ها: تکنولوووژی, ویژه

دیدگاه ها