منو

چه آینده ای در انتظار گوشی های ویندوزی است؟

نو آوری اولین سیاست خوب مایکروسافت
اگر کمی دقت کنید مایکروسافت سعی کرده در پرچم داران خود از نوآوری های مختلف استفاده کند. استفاده از اسکنر عنبیه به عنوان یک فناوری نوپا در عرصه موبایل به جای حسگر اثر انگشت، کانتینیوم، سیستم خنک کننده داخلی، پورت USB نوع C از جمله نو آوری هایی هستند که مایکروسافت آن ها را در پرچم داران خود به کار برد تا این پرچم داران با سایر پرچم داران متفاوت باشند. خب این فناوری ها در فروش لومیا های پرچم دار موثر هم بودند البته شاید به خاطر قیمت بالایی که این محصولات هنوز هم دارند فروش آنچنانی را شاهد نبودند و عده کمی را به آن سمت کشاندند. البته قیمت بالا جلب توجه زیادی داشت چرا که قطعا به یکی از دوستان خود قیمت این پرچم داران را گفته باشید قطعا با جمله “مگه چی داره که اینقدر گرونه؟” مواجه شده اید. همان تفکر همیشگی که بالاترین همیشه بهترین است که همیشه هم اینطور نیست. اما به هر حال ضعف سیستم عامل باعث آن شد تا این بار هم پرچم داران ویندوزی با شکست رو به رو شوند. اما قطعا نو آوری های جدید در کنار طراحی زیبا و پر زرق و برق پرچم دار بعدی و همچنین از بین بردن ضعف های کنونی ویندوز ۱۰ موبایل می تواند آینده خوبی را برای پرچم داران ویندوزی رقم بزند.
زامارین و آیلند وود دومین سیاست خوب مایکروسافت
شاید غیر ممکن به نظر می آمد که بتواند برنامه های اندروید و iOS و ویندوزفون را به هم تبدیل کرد که با پیدا شدن سر و کله دو پروژه آیلند و زامارین غیرممکن ها ممکن شد و مایکروسافت با تصاحب زامارین و توسعه این پروژه در کنار آیلند وود مایکروسافت یک بار دیگر قدرت خود را در زمینه نرم افزار به سایر کمپانی ها نشان داد و همین موضوع هم باعث شد تا زبان طراحی نرم افزار های مایکروسافت به iOS و اندروید نفوذ کند و همچنین برنامه های iOS و اندروید نیز به ویندوزفون بیاید. نفوذ زبان طراحی برنامه های یونیورسال ویندوز مایکروسافت به اندروید و iOS را می توان یک نوع اعلام جنگ به حساب آورد چرا که با این کار مایکروسافت سبک طراحی خود را برای همگان جا می اندازد و تا چند سال آینده تفاوت چندانی بین برنامه های ویندوزفون و دو سیستم عامل دیگر دیده نمی شود و باعث می شود کاربران راحت تر به ویندوز مهاجرت کنند. مزیت دیگر این دو پروژه زیاد تر شدن نرم افزار های استور ویندوزفون است و باعث می شود تا کاربران ویندوزفونی هم از نرم افزار های مطرح iOS و اندروید استفاده کنند که در همین چند ماه اخیر هم شاهد اینستاگرام پورت شده از iOS در ویندوزفون بودیم. پس این سیاست از سیاست های خوب مایکروسافت است که می تواند آینده بهتری را برای گوشی های ویندوزفونی رقم بزند.
کوچک کردن بخش موبایل و پشتیبانی نه چندان پایدار از سیاست های نا مشخص مایکروسافت

هنوز هم مشخص نیست که چرا مایکروسافت در قسمت موبایل پشتیبانی ضعیفی دارد و چرا با وجود قوی بودن قسمت های دیگر، موبایل ضعیف ترین قسمت است. البته با توجه به اینکه مدت خیلی زیادی از خرید نوکیا نگذشته و تقریبا ۱ سال و نیم از آن موضوع میگذرد می توان کمی طبیعی دانست و شاید در چند ماه آینده پشتیبانی این بخش مایکروسافت حل شود. کوچک کردن بخش موبایل و فروختن بخش گوشی های غیر هوشمند به فاکسکان هم از جمله سیاست های نامشخص است که هم می توان آن را خوب تلقی کرد چون تمرکز بیشتر مایکروسافت بر روی گوشی های هوشمند می رود و این فروش می تواند پشتیبانی و تولید این گوشی ها را بهبود بخشد و از طرفی می تواند حضور مایکروسافت را در بازار کمرنگ تر کند. مایکروسافت عملکرد ضعیفی در تبلیغات داشته و شاید یکی از علل کمتر شناخته شدن هم همین موضوع باشد و باید بر روی تبلیغ گوشی های خود تمرکز بیشتری کند و افراد بیشتری این برند را بشناسند. چرا که اگر دقت کنید هنوز هم هستند افرادی که نمی دانند مایکروسافت گوشی تولید می کنند و اگر یک گوشی لومیا با برند مایکروسافت داشته باشید قطعا در بین اطرافیان با جمله “مگه مایکروسافت هم گوشی تولید میکنه؟” مواجه شده اید. به هر حال اگر کمی به تاریخچه و عملکرد مایکروسافت در سایر سرویس ها و محصولاتش بیندازیم در میابیم که این کمپانی پتانسیل بهتر شدن در این زمینه را دارد. اما به شرط آنکه ساختار منظم تری به برخی قسمت های موبایل خود بدهد تا موبایل هم مانند تبلت و لپ تاپ قدرتمند شود و همچنین در کنار این موضوع باید روی سیستم عامل موبایل و رفع نقایص آن هم بیشتر کار کند.

جمع بندی
تمامی ابعاد و شرایط گوشی های موبایل مایکروسافت را در این سه قسمت از این مطلب بررسی کردیم و اگر کمی واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کنیم می توانیم در یابیم که مایکروسافت با به کار گیری برخی سیاست ها و همچنین منظم تر کردن ساختار فعلی می تواند همانند تبلت و لپ تاپ از برند های مطرح تولید کننده گوشی های هوشمند باشد. تمامی این ها اگر با همراهی کاربران و اینسایدر ها نباشد امکان پذیر نیست پس تمامی اینسایدر ها و کاربران هم باید همکاری کنند و فیدبک های خود را ارسال کنند تا مایکروسافت بتواند نقایص خود را بهتر بشناسد و آن ها را رفع کند.

دسته بندی ها: ویژه

دیدگاه ها