منو

چگونگی دسترسی به FTP در کلیه سیستم عاملها

چگونگی دسترسی به FTP در کلیه سیستم عاملها

برای دسترسی به FTP سایتهای با قابلیت WebDAV و اشتراک فایل فایلها از راه دور، نیاز به هیچ برنامه یا نرم افزاری نخواهید داشت. اکثر سیستم عاملها این قابلیت را دارا هستند سیستم عاملهایی همانند ویندوز، مک و لینوکس.
همچنین فایلهای ذخیره شده بر روی یک سرور با استفاده از NFS Windows به اشتراک گذاشته شده اند (SMB) و یا از پروتکل SSH بهره برده اند؛ نیز میتوانند قابل دسترس باشند.

Windows

بر اساس دسترسی به یک سرور از راه دور (Remote Server) در ویندوز، میتوان آدرس آن را در بخش آدرس Windows Explorer با استفاده از پروتکل مناسب وارد نمود. بعنوان نمونه برای آنکه به یک سایت FTP دسترسی یابید، باید ftp://example.com/your/site و یا هر آدرسی مورد هدف را تایپ کنید. پیشوند بسیار مهم است. برای سایتهای با قابلیتWebDAV  نیز به همین منوال بجای پیشوند ftp://، پیشوند http:// درج خواهد شد.

ftp-and-webdav-001

این کار در Windows 8 یا ۸.۱ با کلیک بر زبانه This PC در ribbon bar بالای صفحه و نهایتاً انتخاب Add a network location نیز قابل انجام است. همینطور در Windows 7 نیز خواهید توانست با کلیک راست در پنجره اصلی مربوط به Computer و انتخاب Add a network location به تنظیمات مورد هدف دست یابید.

در این قسمت بخشی برای درج آدرس صحیحِ سرورِ WebDAV، سایت FTP و یا اشتراک شبکه Windows  نمایان خواهد شد.

نهایتاً آیکون میانبری برای دسترسی به شبکه در This PC و یا در Computer شما بوجود خواهد آمد که از طریق آن میتوانید براحتی دسترسیهای از راه دور خود را به File Explorer و یا Windows Explorer داشته باشید.

ftp-and-webdav-002

Mac OS X

این کار از طریق Finder مک قابل انجام است. Finder را گشوده و بر روی منوی Go و سپس Connect to Server کلیک کنید تا پنجره Connect to Server مشاهده شود.

ftp-and-webdav-003

آدرس مربوطه را برای برقراری ارتباط با سرورهای FTP ،WebDAV ،NFS ،SMB/CIFS و یا AFP تایپ کنید. برای مثال جهت اتصال به یک وب سرور FTP از آدرس ftp://example.com استفاده خواهد شد. با درج نام کاربری و رمز عبور خود به محتویات FTP،  دسترسی مستقیم داشته و قادر به دانلود فایلهای موجود خواهید بود. (البته آپلود فایل نیازمند یک برنامه FTP client است.)

برای دسترسی به سایر سرورها نیز باید آدرسهایی مانند http:// (برای WebDAV)، nfs:// (برای NFS)،  smb:// (برای SMB/CIFS) و یا afp:// (برای AFP) را بکار گرفت.

ftp-and-webdav-004

Linux

با توجه به اینکه سیستم عامل لینوکس طیف گسترده ای از محیطهای دسکتاپی (Desktop Environments) را داراست؛ هر یک از آنها برای دسترسی به اشراکات شبکه از فایل منیجری خاص و روشی مختص به خود استفاده میکنند.

در این آموزش از فایل منیجر Nautilus سیستم عامل Ubuntu کمک گرفته شده است. البته در سایر فایل منیجرها نیز روال کار بسیار مشابه خواهد بود. کافیست تا در پی یافتن گزینه Connect to Server در فایل منیجر باشید.

در Nautilus گزینه مربوطه (Connect to Server) در زیرعنوانِ Network نوار کناری (Sidebar) خود خواهد بود.

ftp-and-webdav-005

در لینوکس نیز همانند سایر سیتم لازم است تا آدرس سرور مورد نظر وارد گردد. میتوانید از پیشوند ftp:// برای سرورهای FTP، از پیشوند http:// برای WebDAVها، از پیشوند smb:// برای اشتراک فایل برای شبکه های SMB/CIFS ویندوزی و از nfs:// برای NFS استفاده کنید.

همچنین با کمک پیشوند ssh:// دسترسی به فایلهای Share شده از طریق SSH نیز میسر خواهد شد.

ftp-and-webdav-006

دسته بندی ها: ویژه

دیدگاه ها