منو

چگونگی پنهان کردن فایلها و پوشه ها در اندروید

بسیاری از افراد گمان میکنند برای آنکه بتوان در اندروید فایلها و یا پوشه ها را بصورت پنهان (مخفی) درآورد، نیاز است برنامه ای خاص (App) نصب شود تا از طریق آن بتوان فایلها و پوشه ها را مخفی نمود.

اما بدون نصب برنامه هم میتوان این کار را انجام داد.

همانطور که میدانید اندروید از سیستم عامل لینوکس مشتق شده و به بیانی میتوان اندروید را فرزند لینوکس دانست.

در سیستم عامل لینوکس نام فایلها و پوشه های مخفی با علامت نقطه (.) آغاز میشود و از آنجائیکه اندروید فرزند لینوکس محسوب میگردد؛ این خصیصه را به ارث خواهد برد. در نتیجه کافیست یک نقطه به ابتدای نام فایل یا پوشه ای که قصد مخفی (hidden) کردن آن را دارید، بیفزایید.

روش انجام کار

بهتر است برای انجام کار از یک برنامه File Explorer بهره ببرید. یکی از بهترین File Explorerهای اندروید ES File Explorer نام دارد.

سپس کافیست تا پوشه ای را برای فایلهایی که مخواهید مخفی شوند ایجاد کنید و نامی دلخواه برای آن برگزینید. بعنوان مثال hidden data و فایلهایی را که تمایل دارید مخفی شوند درون آن قرار دهید و پس از آن به ابتدای نام پوشه یک علامت نقطه (.) بیفزایید. (بر فرض مثال .hidden data) با این کار پوشه مورد نظرو تمام محتویات آن به حالت مخفی (hidden) در خواهند آمد.

Hide-Files-on-Android-002

در واقع اندروید از مشاهده تمام فایلها و پوشه هایی که نام آنها با علامت نقطه آغاز میشود چشمپوشی میکند و تنها File Manager و برنامه های سستمی خاص از وجود فایلها و پوشه های پنهان آگاهی دارند.

Hide-Files-on-Android-003

برای اینکه فایلهای پنهان نمایان شوند میبایست وارد بخش Settings شده و زیر منوی Display Settings گزینه Show hidden files را فعال نمائید. برای عدم نمایش فایلهای مخفی نیز میبایست مجدداً در بخش Display Settings تیک گزینه Show hidden files را بردارید.

Hide-Files-on-Android-004

توجه: اگر File Manager شما تنظیماتی را برای نمایش/ عدم نمایش فایلهای hidden نداشته باشد، ناچارید که از برنامه های واسطه (third party tool) برای این کار استفاده نمائید.

Astro نیز یکی دیگر باز رنامه های محبوب مدیریت فایل در اندروید میباشد.

پنهان کردن تصاویر و ویدئوهای موجود در یک پوشه

ایجاد فایلی جدید با نام .nomedia در یک پوشه، موجب میشود که کلیه فایلهای رسانه ای آن =وشه (اعم از تصویر و ویدئو) به حالت پنهان درآیند.

برای انجام این کار میباید وارد پوشه مورد نظر شده و بر روی صفحه ضربه بزنید و سپس گزینه New را برگزینید و سپس File را انتخاب نموده و با نام .nomedia آن را ذخیره نمائید.

Hide-Files-on-Android-005

در واقع .nomedia به مانند یک فرمان ساده عمل میکند و تمام فایلهای رسانه ای در پوشه را به حالت پنهان درمی آورد.

پر واضح است که برای نمایان ساختن فایلهای رسانه ای، کافیست فایل .nomedia را از آن پوشه حذف (delete) نماییم.

دسته بندی ها: تکنولوووژی, ویژه

دیدگاه ها