منو

کشف بزرگترین ردپای دایناسور در جهان

به گزارش ای ماسیس :

یکی از بزرگترین ردپاهای دایناسور جهان به تازگی در صحرای گوبی، منطقه ای خشک و خالی از سکنه در شمال چین و جنوب مغولستان کشف شده‌است. همشهری آنلاین: یکی از بزرگترین ردپاهای دایناسور جهان به تازگی در صحرای گوبی، منطقه ای خشک و خالی از سکنه در شمال چین و جنوب مغولستان کشف شده‌است.

براساس گزارش لایو‌ساینس، محققان رد پای یک دایناسور را با عرضی برابر ۷۷ سانتیمتر کشف کرده‌اند، کشفی که می‌تواند اطلاعات جدیدی درباره دایناسوری که مالک آن بوده در اختیار دانشمندان قرار دهد.

گفته می‌شود این ردپا به یک تیتاناسور تعلق دارد، دایناسوری گردن دراز و گیاهخوار. این دایناسورها جزو سنگین‌وزن‌ترین حیواناتی بوده‌اند که تاکنون روی زمین زندگی کرده‌اند و وزن آنها بیش از ۸۲ تن بوده‌است.
کشف بزرگترین ردپای دایناسور در جهان

تیتاناسورها آخرین گروه از ساروپاد‌ها بوده‌اند،‌ گروهی از دایناسورها که درحدود ۹۰ تا ۶۶ میلیون سال پیش در زمین پرسه می‌زده‌اند. صحرایی که این ردپا در آن پیدا شده‌است،‌ امروزه از شن‌ها پوشانده شده‌است اما در دورانی که دایناسورها در آن زندگی می‌کردند،‌این منطقه احتمالا زمینی نرم و گل‌آلوده داشته‌است و به همین دلیل رد پای دایناسور روی زمین به جا مانده‌است.

به گفته محققان دانشگاه اوکایاما، این کشفی بسیار نادر از فسیل ردپای یک دایناسور است که به خوبی حفظ شده و با احتساب اثر پنجه‌های دایناسور طول آن به یک متر نیز می‌رسد.

اما این اولین‌باری نیست که چنین ردپای بزرگی کشف شده‌است، در سال‌های اخیر در گوشه و کنار جهان ردپاهای بزرگ دیگری نیز کشف شده‌اند. در سال ۲۰۱۵ ردپای بزرگ یک دایناسور در جزیره اسکای در اسکاتلند کشف شد که قطر آن ۷۰ سانتیمتر بود، این اولین ردپای ساروپادی بود که در اسکاتلند یافته شد.

همچنین محققان در ماه آگوست موفق شدند بزرگترین ردپای یک دایناسور گوشتخوار را در بولیوی بیابند. عرض این ردپا ۱۱۵ سانتیمتر بود و دانشمندان آن را متعلق به یک آبلیساروس، از خانواده تی‌رکس‌ها معرفی کردند. این دایناسورها که درحدود ۷۰ میلیون سال پیش ساکن زمین بوده‌اند، ممکن‌بود تا ۱۲ متر نیز رشد کنند.

بزرگترین ردپای دایناسوری جهان در سال ۲۰۰۹ در فرانسه کشف شده‌است، ردپاهایی به وسعت دو متر که به ساروپاد‌ها تعلق داشتند.لینک منبع

دسته بندی ها: منتخب

دیدگاه ها