۰

گجت ها / ویژه

اجرای برنامه ها در استارتاپ

۰۳ خرداد ۹۵ در ۶:۵۸ ق٫ظ توسط

Program-Run-at-Startup-001

اکثریت برنامه ها پس از نصب، بطور خودکار در استارتاپ سیستم عاملهایی چون ویندوز، مک و لینوکس قرار میگیرند. امّا با این حال شما میتوانید برنامه های مورد علاقه خود را در استارتاپ قرار داده تا هنگام ورود به سیستم عامل (Login) بطور خودکار اجرا شوند.

چنین کاری بیشتر برای برنامه های پس زمینه و یا توابعی که برای اجرای یک برنامه مورد نیازند کاربرد دارد، اما میتوانید با افزودن برنامه های کاربردی خود به آن، از آن بهره ببرید و یا بر فرض مثال یک موسیقی پس از Login اجرا شود.

Windows

در Windows 7 و نسخه های قدیمی تر، منوی Start شامل پوشه ای با عنوان Startup بود که کار را برای انجام چنین کاری بسیار آسان میساخت.

کافیست تا میانبری (Shortcut) را برای دسترسی به برنامه ای خاص در آن قرار دهید. به بیان دیگر، روی آیکون مورد نظر خود (برنامه، فایل و …) کلیک راست نموده و گزینه Copy را انتخاب نمائید. سپس وارد پوشه Startup (واقع در منوی Start) شده و در جای خالی از صفحه کلیک راست نمایید و نهایتاً Paste را برگزینید تا فایل کپی شده در مقصد مربوطه مستقر گردد.

پوشه Startup در ویندوزهای ۸، ۸.۱ و ۱۰به این سادگی در دسترس نیست؛ اما هنوز موجود است. برای دسترسی بدان میباید کلیدهای ترکیبی Windows Key + R را فشرده و در کادر گشوده شده عبارت shell:startup را تایپ کنید. در ادامه با فشردن دکمه OK پنجره Startup نمایان خواهد شد.

Program-Run-at-Startup-002

با درج (Copy & Paste) برنامه های مورد هدف خود در پنجره Startup به مطلوب خود خواهید رسید.

Program-Run-at-Startup-003

Mac OS X

در سیستم عامل مک نیز میباید با کلیک بر روی منوی Apple و انتخاب System Preferences بر روی آیکون Users & Groups کلیک نموده و Login Items را برگزینید.

دکمه + (پایین تر از لیست برنامه های موجود) را فشرده و با کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) برنامه های دلخواه خود، در هنگام بارگذاری سیستم، از اجرای آنها لذت ببرید.

Program-Run-at-Startup-004

Linux

دسکتاپهای مختلف لینوکس، شیوه های متفاوتی را برای انجام این کار ارائه میدهند. برای مثال بر روی دسکتاپ Ubuntu Unity میبایست وارد Dash شده و start را تایپ نمایید. با کلیک بر روی Startup Applications لیستی از برنامه ها را مشاهده خواهید نمود. بر روی دکمه Add در این لیست کلیک کرده تا نرم افزار مورد نظرتان را به آن بیفزایید. در کادر موجود نام (Name) و فرمانی (Command) را برای راه اندازی آن تعیین نمائید. با کمک این ابزار قادر خواهید بود، فرمانی را در Login به اجرا بگذارید.

Program-Run-at-Startup-005

به نظر میرسد که این ابزار از دسکتاپ GNOME حذف شده، امّا چنین گزینه ای هنوز در GNOME Tweak Tool موجود است که حتی بطور پیشفرض در برخی از توزیعهای لینوکسی نصب است.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید