منو

آیا تلگرام درخواست ایران را میپذیرد؟

شایعه ایی در این مورد بود که تلگرام فیلتر خواهد شد آیا این عمل انجام خواهد شد…..

در ابتدا خواهیم گفت که تلگرام چیست و چگونه کار میکند و د رادامه خواهیم دید که ایران چه درخواستی از تلگرام دارد با (ای ماسیس) همره باشید..

پیام‌رسان تلگرام (به انگلیسی: Telegram) پیام‌رسانی چندسکویی است که برای نسخه‌های کلاینت متن‌باز است. کاربران تلگرام می‌توانند پیام‌ها، تصاویر، ویدئوها و اسناد (همه انواع پرونده‌ها پشتیبانی می‌شود) خودویرانگر و رمزنگاری‌شده تبادل کنند. تلگرام رسماً برای اندروید و آی‌اواس (از جمله تبلت‌ها و دستگاه‌های بدون وای-فای) در دسترس است. نرم‌افزارهای کلاینت غیررسمی برای ویندوز فون، همین‌طور نسخه وبه نسخه اواس ده، نسخه لینوکس و یک کلاینت دسکتاپ ویندوز از توسعه‌دهنده‌های مستقل که از رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار تلگرام استفاده می‌کنند در دسترس هستند.کاربران نرم‌افزار امکان تبادل پیام، عکس، ویدیو و فایل تا حجم ۱٬۵ گیگابایت را دارند. تلگرام توسط دو برادر با نام‌های پاول دورف و نیکلای دورف به بازار آمد. پاول دورف برادر کوچک نیکلای دورف است و سازمان غیرانتفاعی کارآفرینی در آلمان دارد که پشتیبان مالی پروژه است. تلگرام توسط یک سازمان غیرانتفاعی آلمانی متعلق به کارآفرین و نیکوکار روس پاول دورف اداره می‌شود.

سردار هادیانفر ، فرمانده پلیس فتای نیروی انتظامی ایران ، در نشستی خبری اظهار داشت که با توجه به اینکه بیشتر کاربران اپلیکیشن موبایلی تلگرام ایرانی هستند ، طبق قوانین بین المللی این شرکت موظف است سرورهای خود را به کشورمان انتقال دهد.

تلگرام باید سرورهای خود را به ایران منتقل کند

سردار هادیانفر در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ان در خصوص نظر پلیس برای فیلترینگ تلگرام اظهار داشت: در هفته‌های اخیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دو جلسه در خصوص بررسی فعالیت نرم‌افزار موبایلی تلگرام برگزار کرد که در جلسه اول به دلیل عدم حضور اکثریت اعضا، این جلسه تشکیل نشد و در جلسه دوم نیز شرح آن توسط سخنگوی این کمیسیون به اطلاع عموم رسید.

رئیس پلیس فتا افزود: در حال حاضر این سوال جدی وجود دارد که شرکت‌هایی چون تلگرام، لاین، وایبر، واتساپ و نرم‌افزارهایی از این قبیل که خدمات رایگان ارتباطی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند چگونه کسب درآمد می‌کنند. از این رو با توجه به اینکه بیشترین کاربران تلگرام ایرانی هستند چند نکته از سوی وزارت ارتباطات به این شرکت اعلام شده است و این شرکت ملزم به پاسخگویی به این موارد است.

هادیان‌فر ادامه داد: در اولین خواسته ایران از شرکت تلگرام تاکید شده است که با توجه به حجم زیاد کاربران ایرانی این شرکت، تلگرام می‌بایست اطلاعات کاربران ایرانی را کاملا محفوظ نگه دارد. علاوه بر این با توجه به قوانین جهانی بیشترین کاربران شبکه تلگرام در ایران هستند این شرکت باید اقدام به انتقال سرورهای خود به داخل خاک ایران کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بیشترین پرونده‌های ما در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش ، جرائم اخلاقی و … در فضای شبکه تلگرام انجام می‌شود و با توجه به این موضوع و قوانین جهانی شرکت تلگرام موظف به انتقال سرورهای خود به داخل کشورمان است.

رئیس پلیس فتا، گفت: البته مدیر شرکت تلگرام عنوان می‌کند که به واسطه تحریم ایران قادر به انتقال سرورهای خود به داخل خاک کشورمان نیست و این در حالیست که علیرغم این تحریم‌ها، شرکت تلگرام از فضای سایبری ایران برای فعالیت در کشورمان استفاده می‌کند.

هادیان‌فر خاطر نشان کرد: در حال حاضر وزارت ارتباطات و پلیس اینترپل در حال پیگیری درخواست‌های ایران از کمپانی تلگرام هستند و این کمپانی در صورت تمایل برای ادامه فعالیت در ایران ملزم است تا سرورهای خود را به خاک ایران منتقل کند.

وی در پایان تاکید کرد: البته پلیس فتا در حال حاضر نیز دست بسته نبوده و با مجرمین فعال در نرم‌افزارهای موبایلی از جمله تلگرام، وایبر و … برخوردهای لازم را انجام می‌دهد و نمونه‌هایی از این پیش از این به اطلاع عموم رسیده است.

گزارش فعالیت ۱۷۰۰ روزه پلیس فتا

رئیس پلیس فتا در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به اینکه امروز هزار و هفتصدمین روز تاسیس پلیس فتا ناجا است، به پاره‌ای از اقدامات این پلیس در مدت مذکور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پلیس فتا در ۱۳۰ مرکز استان و شهرستان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عملیاتی شده و مراکز آزمایشگاهی عدله دیجیتال این پلیس در تمامی مراکز استان کشور فعالند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۲ درصد از نیروهای فتا پلیس کشورمان مهندسان دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند، گفت: نیروهای پلیس فتا با بهره‌گیری از آموزش‌های داخلی و خارجی درصدد برخورد با مجرمان فضای سایبری هستند و هر ۳ ماه یک‌بار مهارت‌های علمی و فنی آنها با برگزاری آزمونی سراسری آزمایش می‌شود. پلیس فتا در طی راه‌اندازی خود تا امروز به بیش از ۵۰ هزار پرونده جرائم سایبری رسیدگی کرده که در برخی از پرونده‌ها گاها بیش از ۲۵۰۰ شاکی وجود داشته‌اند.

طی این ۱۷۰۰ روز بیش از ۲۸ هزار مجرم فضای اینترنتی دستگیر شده‌اند که از میان ۸۵ درصد را مردان و ۱۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

هادیان‌فر سهم تهران را در جرائم اینترنتی دارای بیشترین سهم در میان استان‌ها دانست و گفت: بر اساس جغرافیا بیشترین وقوع جرائم اینترنتی با رقمی معادل ۲۹.۵ درصد درشهر تهران رخ داده و پس از آن استان‌های فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان در رده‌های بعدی قرار دارند. این در حالیست که استان‌های ایلام، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، شرق استان تهران و منطقه ویژه کیش دارای کمترین جرائم سایبری بوده‌اند.

 بنظر شما چند نفر کاربر ایرانی در اینترنت وجود دارد؟

نزدیک به ۴۷ میلیون ایرانی کاربر اینترنت هستند

رئیس پلیس فتا در ادامه با اشاره به آمار جهانی تعداد کاربران اینترنت گفت: در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد کاربر اینترنت در سراسر دنیا وجود دارند که از میان ۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی در کشورمان به شبکه جهانی اینترنت متصلند و این در حالیست که بیش از ۲۳ میلیون کاربر اینترنت در ایران در حیطه سنی جوانان قرار دارند.

وی ضریب نفوذ اینترنت در جهان را ۴۲ درصد عنوان کرد و گفت: میانگین ضریب اینترنت در خاورمیانه ۴۸ درصد بوده و در ایران از هر ۱۰۰ نفره ۵۹.۵ نفر دسترسی به اینترنت دارد.

هادیان‌فر ادامه داد: همچنین آمارهای جهانی حاکی از ضریب نفوذ ۹۱ درصدی موبایل در دنیا و صددرصدی تلفن همراه در خاورمیانه، است و این آمار در کشور ایران به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۱۰۵ تلفن همراه است.

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه در هر ۱۲ ثانیه یک نفر در جهان قربانی جرائم سایبری می‌شود، تصریح کرد: طبق آمارهای جهانی بیش از ۱۱۳ میلیارد دلار هزینه بابت فعالیت مجرمان اینترنتی به دنیا تحمیل شده است و مجرمان فضای مجازی توانسته‌اند ۳۸۸ میلیارد دلار از این فضا کسب درآمد نامشروع کنند.

هادیان‌فر با اشاره به پایش‌های جهانی در سال ۲۰۱۴ در ۲۰ کشور دنیا از ثبت ۱۱ میلیون جرم سایبری خبر داد و افزود: در این میان ۳ میلیون جرم سایبری مختص به کشور آمریکا بوده و مردمان این کشور در سال ۲۰۱۴ بیش از ۸۰۰ میلیون دلار از طریق فضای مجازی متضرر شده‌اند.

افزایش مجرمان زن در فضای سایبری ایران

هادیان‌فر در ادامه با اشاره به آمار ۸ ماهه ایران افزود: در ۸ ماهه نخست امسال ۱۰ هزار و ۱۷۶ جرم سایبری ثبت شده است که از این میان ۹ هزار و ۱۴۰ فقره منجر به کشف شده که این رقم معادل حدود ۹۰ درصد است.

وی با بیان اینکه پلیس فتا توانسته است ۴۵ درصد از جرایم رخ داده امسال را در کمتر از ۲۰ روز کشف کند اظهار داشت: علیرغم این موفقیت متاسفانه شاهد افزایش یک درصدی مجرمان زن اینترنتی در فضای سایبری کشورمان هستیم و برآوردهای پلیس در ۸ ماه نخست امسال نشان می‌دهد که سهم زنان از جرایم اینترنتی از ۱۵ درصد به ۱۶ درصد ارتقاء یافته است.

رئیس پلیس فتا افزود: همچنین پرونده‌های تشکیل شده در ۸ ماهه نخست امسال بیش از ۴۷ میلیارد تومان ارزش مالی داشته‌اند که با توجه به تلاش پلیس برای بازگرداندن این اموال، توانسته‌ایم ۶۰ درصد از این رقم را به قربانیان بازگردانیم.

هادیان‌فر اظهار کرد: خوشبختانه در سال جاری آمارها حاکی از کاهش ۱۶ درصدی برداشت غیرمجاز در فضای سایبری، بوده و در کلاهبرداری‌های اینترنتی نیز با کاهش ۶۰ درصدی مواجه بوده‌ایم ولی متاسفانه جرائمی همچون هتک حیثیت و انتشار اطلاعات خصوصی در فضای سایبری و مزاحمت‌های اینترنتی به ترتیب با ۹۲ و ۱۴۸ درصد افزایش همراه بوده است.

۲۰ درصد جرائم اینترنتی امسال در تلگرام و شبکه‌های موبایلی رخ داده است

وی در ادامه با اشاره به فضای شبکه‌های اجتماعی موبایلی اظهار داشت: پرونده‌های متشکله در سال جاری نشان می‌دهد که ۲۰ درصد از پرونده‌های تشکیل شده امسال در فضای پیام‌رسان‌های موبایلی از جمله وایبر و تلگرام رخ داده و سهم تلگرام از این جرایم ۴۰ درصد بوده است.

رئیس پلیس فتا بی‌انگیزگی بزه‌دیدگان، پنهان ماندن هویت افراد در فضای مجازی، استفاده از وای‌فای‌های آزاد یا رایگان و مشکلات اخلاقی کاربران را از جمله عوامل موثر در وقوع جرایم سایبری در کشور عنوان کرد و گفت: از میان تمامی پرونده‌های تشکیل شده ۶۳ درصد با انگیزه‌های کسب منابع مالی، ۱۴ درصد با موضوعات غیراخلاقی، ۱۳ درصد به بهانه‌های انتقام‌جویانه و یک درصد بر اساس کنجکاوی و سرگرمی انجام شده است و این در حالیست که آمارها نشان می‌دهد متوسط سن مجرمان سایبری در ایران ۲۳.۵ سال بوده و مجرمان در این فضا در بازه سنی ۱۵ تا ۳۹ سال قرار دارند.

پاسخ مثبت فیسبوک، توئیتر و … به ۷۰ درصد از درخواست‌های پلیس ایران

رئیس پلیس فتا در ادامه با اشاره به همکاری پرووایدرهای بزرگ جهانی از جمله مایکروسافت، فیسبوک، توئیتر و … گفت: خوشبختانه امسال با همکاری این پرووایدرها که بر مبنای قانونی انجام شد بیش از ۷۰ درصد از نیازمندی‌های خود را در ارتباط با این شبکه‌ها تامین کنیم و حذف صفحات مجرمانه حاد از جمله صفحات گروه‌های تروریستی، صفحات هرزه‌نگاری، صفحات جعلی، صفحات منتسب به افراد معروف و صفحات مرتبط با نیروهای مسلح از فیسبوک، توتیتر و … رخ داد.

خوشبختانه خبر خوبی که در راه است

راه‌اندازی فوریت‌های پلیسی سایبری در آینده نزدیک

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز فوریت‌های پلیسی فتا اظهار داشت: در ۸ ماه گذشته اقدامات پایلوت راه‌اندازی این فوریت‌های پلیسی در چند استان کشور انجام شده است و شهروندان می‌توانند به صورت چت آنلاین هرگونه مزاحمت‌های اینترنتی، برداشت غیرمجاز، حملات ترویستی و کلاهبرداری اینترنتی را به فتا گزارش دهند.

هادیان‌فر در پایان گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش‌های خود را در اختیار پلیس قرار دهند و با ارائه کد ملی و مشخص شدن آی پی خود هرگونه خدمات پلیسی را از این سایت دریافت کنند.

دسته بندی ها: تکنولوووژی, منتخب

دیدگاه ها

 • ارسال شده: ۱۸ آذر ۹۴ ۱۴:۲۹

  علی

  ممنون . حالا اگر به ایران نیاد فیلتر میشه واقعا؟؟؟
  • ارسال شده: ۱۸ آذر ۹۴ ۱۴:۳۴

   محمد

   این که فیلتر میشود یانه هنوز خبری دردسترس نیست اما باید به این توجه داشت که یه روزی وایبر هم ،همین جایگاه تلگرام را میان کاربران داشت پس بایدمنتظر موند تا جواب مدیران تلگرام را ببینیم.