منو

زندگی با تکنولوژی و یا بدون آن کدام یک بهتر است؟

یک صبح دیگراز راه رسیده، صدای آلا رم موبایل این خبر را می دهد. بیدار شدن کار راحتی نیست اما چاره دیگری وجود ندارد.
از خواب که بیدار می شود، چای ساز را روشن می کند و بعد چند تکه نان داخل توستر می گذارد. صبحانه سرپایی ماحصل یک زندگی مدرن است. زندگی که آنچنان با تکنولوژی آمیخته شده که دیگر نمی توانی تفکیکش کنی. بانگ خروس پیش کش! ساعت شماته دار هم جای خود را به آلا رم موبایل داده است. پس اولین لحظه های صبح با امواج موبایل آغاز می شود و تا ساعتهای پایانی شب این امواج به صورت های مختلف با ما همراه هستند. این تکنولوژی که آسایش و راحتی را برای بشر به دنبال داشته در عوض آنچنان بر سلا مت جسمی و روانی افراد تاثیر منفی داشته که به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست.

آیا تکنولوژی جدید را باید پذیرفت؟
انتشار و نفوذ تدریجی تکنولوژی جدید در جامعه به فرآیند تحلیل فایده و هزینه پذیره های بالقوه ی آن مرتبط است. زیرا منافع پذیرش تکنولوژی جدید، در آینده رخ می دهد و افراد از لحاظ  سلیقه، ترجیحات، درجه ریسک پذیری و دسترسی به اطلاعات متفاوت هستند به تبع آن سرعت نفوذ و انتشار تکنولوژی جدید در جامعه طی زمان متفاوت خواهد بود و عوامل اقتصادی و غیر اقتصادی در سرعت انتشار تکنولوژی جدید موثر تاثیر گذار هستند.
در این بین مسئله مهم این نیست که آیا تکنولوژی جدید را باید پذیرفت و یا رد کرد بلکه آن است که آیا تکنولوژی جدید را باید امروز پذیرفت و یا اینکه آن را به آینده موکول کرد زیرا منافع پذیرش تکنولوژی جدید به صورت جریان خواهد بود و وقتی که پذیرفته شد، در زمان های آتی به صورت پیوسته نصیب پذیرنده می شود ولی هزینه های آن در زمان آغاز پذیرش رخ می دهد و شخص باید آن را متحمل شود و برگشت ناپذیر است پس هزینه قطعی ولی منافع نامطمئن می باشد. در زیر دو نوع از تکنولوژی که بسیار در گیر زندگی ما شده است را نام میبریم…

کامپیوتر

سالها از اختراع کامپیوتر می گذرد و تاکنون هزاران و بلکه میلیونها کامپیوتر ساخته شده و در اختیار ما قرار گرفته است. اما نخستین کامپیوتر قابل برنامه ریزی در سالهای ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۸ ساخته شد. کونراد سوزه که دانشمندی آلمانی بود، توانست نخستین کامپیوتر را با نامZ1  طراحی کرده و بسازد. این کامپیوتر تنها یک هرتز سرعت داشت و حافظه اش تنها قادر به ذخیره ۶۴ کلمه بود. تصورش را بکنید; کامپیوتری که حتی یک پاراگراف را هم نمی توانست به طور کامل در خود ذخیره کند، تبدیل به وسیله ای شده است که زندگی بدون آن امکان پذیر نیست.

اینترنت

اینترنتی که ما امروزه می شناسیم اولین بار توسط کان روبرت و وینتون سرف به وجود آمد. در یکم ژانویه ۱۹۸۳ کان و سرف  نخستین شبکه TCP/IP  را ابداع کردند. دو سال بعد نخستین شبکه ۶۵k  به وجود آمد و تا سال ۱۹۸۸ این شبکه به یک تجارت تبدیل شد.
تیم بمرس لی که مهندسی بریتانیایی و شاغل در مرکز فیزیک هسته ای در ژنو بود، در سال ۱۹۸۹ وب را اختراع کرد.

بعد از مطالعه چند اثر منفی از شبکه‌های اجتماعی بر زندگی افرادرا بررسی میکنیم……

تعاملات فرد به فرد یا رو در رو را کاهش می‌دهد.

با استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی نه تنها وقت کم‌تری برای گذراندن با افرادی خواهید داشت که به صورت فیزیکی در اطراف شما حضور دارند بلکه دوستان و اعضای خانواده‌تان زمانی که ببینند شما به دستگاه‌های الکترونیکی، موبایل و گدجت های تان بیش از آن‌ها اهمیت می‌دهید از محبت شما نا امید شده و ناراحت خواهند شد. در نهایت هم افراد تمایل کم‌تری به صرف وقت و بودن در کنار شما خواهند داشت.

خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.

با توجه به مطالعات اخیر افرادی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده‌ای اعتیاد گونه دارند نسبت به افراد عادی احساسات منفی بیشتری از جمله افسردگی را تجربه می‌کنند. افرادی که قبلاً سابقه ابتلا به افسردگی داشته‌اند بیش از دیگران در معرض خطر هستند. اگر فکر می‌کنید که غمگین شده‌اید یا کمی احساس افسردگی می‌کنید بهتر است به خود استراحتی بدهید و چند روز از شبکه‌های اجتماعی و دوستان مجازی خود فاصله بگیرید

 استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی خلاقیت افراد را نابود می‌کند.

طبق تجربه و به جرئت می‌گویم که شبکه‌های اجتماعی آسان‌ترین راه برای توقف رشد یا کشتن فرآیند خلاقیت در انسان است. تأثیرات منفی گشت‌وگذارهای بی‌هدف در شبکه‌های اجتماعی مانند زمانی ست که شما از روی بی‌فکری و بدون برنامه خاصی به تماشای تلویزیون و برنامه‌های این جعبه جادویی بپردازید. اگر تصمیم گرفته‌اید که بهره‌وری خود را افزایش دهید و از وقت خود استفاده‌ای بهینه کنید تمام اپلیکیشن های شبکه‌های اجتماعی را از همین امروز خاموش کنید

و مهمتر ازهمه اثرا این اثر است که باید در مورد آن بیشتر فکر شود

حریم خصوصی شما را به خطر می‌اندازد.

در بین شبکه‌های اجتماعی خرید و فروش اطلاعات افراد امری طبیعی ست و طبق افشاگری‌های اخیر اسنودن دولت‌هایی نظیر آمریکا به تمام اطلاعات افراد از جمله آدرس ایمیل، تماس‌های شما در اسکایپ و … دسترسی دارد که این امر موجب کم رنگ شدن مفهومی به نام حریم خصوصی در فضای مجازی شده است بنابراین اگر هر چیزی را که به ذهنتان می‌رسد در شبکه‌های اجتماعی با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید باید بدانید که تنها به دولت‌ها و شبکه‌های اجتماعی کمک کرده‌اید که شما را راحت‌تر به دام بی اندازند.

و اما اثرات مخرب این تکنولوژی در زندگی ما…..

حریم ایمن امواج مغناطیس مثل سیم های فشار قوی برق باید رعایت شود و کسانی که در نزدیکی این امواج زندگی می کنند و حریم ایمنی را رعایت نمی کنند دچار اختلالات خونی شدید می شوند که یکی از دانشجویان من در تحقیقاتی روی خانواده ای که در معرض این امواج بود این فرضیه را به اثبات رساند.
اصولا آنتن های تلفن همراه و دکل های مخابراتی و نیز تشعشعات ناشی از دکل های برق فشار قوی هر یک به نوبه خود اثر گذاری خفیف تا شدیدی روی افراد دارند. به عنوان نمونه در مورد دکل های برق فشارقوی طیف های مختلف امواج الکترومغناطیسی، میدان های مغناطیسی ایجاد می کنند و افرادی که در حوزه این میدان ها قرار می گیرند تحت تاثیر آثار سو» این امواج واقع می شوند. تاثیر این امواج روی کودکان می تواند باعث بروز برخی از انواع سرطان ها شود. در افراد بالغ نیز موضوع در مواردی باعث بروز مخاطرات و بیماری ها در سیستم های عصبی، قلب و عروق و دستگاه گوارش می شود و در مواردی نیز باعث ایجاد سرطان خون در این افراد شده است. این دکل ها باید تا شعاع های معینی دورتر از مناطق مسکونی نصب شوند و چنانچه این آنتن ها یادکل ها در مناطق مسکونی نصب شده اند حتما باید جابه جا شوند زیرا زندگی طولانی مدت افراد به خصوص کودکان در مجاورت این دکل ها بسیار خطرناک است.
با تمام این حرفها کدامیک از ما حاضر است به خاطر سلا متی اش یک روز هم که شده بدون موبایل سرکار برود و از وسایل نقلیه استفاده نکند و وسایل برقی را از خودش دور کند و به کامپیوتر نزدیک نشود و رادیو و تلویزیون را فراموش کند و از مواد غذایی غیرطبیعی استفاده نکند و در تاریکی بماند و از برق استفاده نکند؟! آیا شما حاضرید این کار را بکنید؟

دسته بندی ها: زندگی نو, سلامت

دیدگاه ها